fbpx

Aeropress – wyjaśniamy jak parzyć kawę

Aeropress – moc espresso w łagodnej formie

Aeropress to stosunkowo nowy sposób parzenia kawy, stworzony w 2005 roku w USA. Jego zaletą jest niska cena, dzięki czemu może znaleźć się w domu każdego wielbiciela kawy.
Samo urządzenie, które swoim wyglądem przypomina sporych rozmiarów strzykawkę, składa się z cylindra, w którym będziemy parzyć kawę, tłoka, za pomocą którego przelejemy kawę do filiżanki czy kubka, sitka, do którego wsypiemy ziarna kawy, lejka i jeszcze kilku akcesoriów takich jak łyżka do odmierzania odpowiedniej ilości kawy czy mieszadełko.

Kawę z Aeropressa najczęściej przyrównuje się do espresso ze względu na jej moc. Ma ona bardzo bogaty, jednak zdecydowanie łagodniejszy smak. Gdybyśmy mieli porównać ją do innych sposobów parzenia, to najbliżej jej do kawy przyrządzanej w kawiarce Moka.

Przygotowanie kawy w Aeropressie może wydawać się skomplikowane, ale jak pokażemy w tym artykule, tak naprawdę jest bardzo proste i pozwala cieszyć się smakiem kawy w kilka chwil. Kawę można przygotować na wiele sposobów w zależności od indywidualnych upodobań. Poniżej przedstawimy podstawową metodę i zarazem zachęcamy do eksperymentowania.

Jedna rzecz jest jednak niezmienna. Dla uzyskania najlepszych wrażeń zaparzaj tylko świeżo paloną kawę. Tylko dzięki niej będziemy mogli delektować się pełną gamą walorów smakowych.

Przygotowanie

Na początek połącz cylinder z sitkiem i filtrem. Nie zapomnij o tym, by przelać filtr wodą, dzięki czemu pozostanie on na miejscu, a kawa nie przejdzie smakiem papieru.
Następnie wsyp kawę do cylindra przy pomocy dołączonego lejka.

Ziarna powinny zostać zmielone bezpośrednio przed zaparzaniem, zanim bogaty aromat kawy uleci. Jeśli przygotowujesz napój z jednej łyżeczki kawy, wielkość ziaren powinna być taka, jak w przypadku espresso.Natomiast jeśli zaparzasz napój z dwóch lub więcej łyżeczek, użyj ziaren takiej wielkości, jak w przypadku kawy z dripa (1-1,5 mm). Dzięki temu uzyskasz bogaty smak napoju, a naciskanie tłoka będzie dużo łatwiejsze.

Ilość kawy, jakiej użyjemy, jest oczywiście zależna od naszych osobistych preferencji i pożądanego efektu.

Dla ułatwienia na cylindrze znajdują się cyfry od 1 do 4, które odpowiadają liczbie łyżeczek kawy, z których przygotowujemy napój. W przypadku 1 i 4 po prostu wlej wodę, aby sięgała odpowiednio do poziomu oznaczonego liczbą 1 lub 4. Jeśli zaparzasz kawę z 2 lub 3 łyżeczek, nalej wody do dolnej lub górnej linii danego przedziału, w zależności od mocy napoju, jaki chcesz uzyskać.


Teraz umieść lejek na kubku lub filiżance, do którego ma trafić kawa i postaw na nim cylinder Aeropressa. Na początku nalej do niego tylko tyle wody, aby przykryła ona warstwę ziaren, co umożliwi wstępne parzenie. Co bardzo istotne woda powinna mieć około 79-85 stopni.

Ciemno palona kawa powinna być zaparzana w nieco niższej temperaturze (około 79-80 stopni) niż jasno palona (maks. 85 stopni).Po zalaniu możesz zamieszać kawę, aby mieć pewność, że woda dotarła do każdego ziarenka. Gdy kawa zacznie wchłaniać wodę, odczekaj około 30 sekund, aby doszło do wstępnego zaparzenia napoju. Po tym czasie bardzo powoli dodaj resztę wody.

Powinno ci to zająć około 20 sekund.Ponownie delikatnie zamieszaj napój. Następnie załóż tłok i zacznij delikatnie na niego naciskać przez około 40 sekund, aż cała kawa znajdzie się w kubku lub filiżance. Zamieszaj ją i gotowe.

Kawę w Aeropressie można również przygotować metodą odwróconą. Kawa zaparza się jak powyżej, ale w zamkniętym cylindrze, odwróconym do góry nogami.

Gdy parzenie dobiegnie końca, zakładamy sitko z filtrem, odwracamy Aeropress o 180 stopni, nakładamy tłok, otwieramy drugą stronę cylindra, naciskamy tłok i przeciskamy kawę do kubka.

Polecane kawy pod Aeropress

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

X