fbpx

Drip – wyjaśniamy jak parzyć kawę

Jak zaparzyć kawę za pomocą dripa?

Tajemniczo brzmiący drip to po prostu przelewowa metoda parzenia kawy. To nieskomplikowany sposób na wyczarowanie przepysznego i aromatycznego napoju w domowym zaciszu.
Do zaparzenia kawy wykorzystujemy specjalne urządzenie, które samo podgrzewa wodę i zalewa nią kawę lub ceramiczne czy szklane naczynie z otworem na spodzie, które stawiamy bezpośrednio na filiżance, do której trafi kawa po zaparzeniu. W drugim przypadku wodę dodajemy samodzielnie. Oba rodzaje urządzeń są dostępne w różnych wielkościach, co pozwala na jednoczesne przygotowanie jednej lub więcej porcji kawy.

Grubość ziaren i mielenie

Najlepszy smak kawy uzyskamy, jeśli do parzenia wykorzystamy świeżo palone ziarna. Na naszej stronie udostępniliśmy kalendarz palenia, dzięki czemu kawa już kilka dni po paleniu może znaleźć się w twoim dripie.
Istotnym aspektem przygotowania kawy metodą drip jest grubość ziaren po zmieleniu. Zbyt małe sprawią, że woda będzie wolniej przepływała przez kawę, co wydłuży czas zaparzania. Wówczas również do napoju przeniknie więcej drobinek i będzie on mniej klarowny. Z kolei za grube ziarna zbyt szybko przepuszczą przez siebie wodę, przez co kawa będzie słaba, pozbawiona smaku, a ponadto będzie zawierała mniejszą ilość kofeiny. Optymalnie, ziarna powinny przypominać gruboziarnisty piasek, czyli mieć wielkość około 1-1,5mm.
Również to, czym kawa zostanie zmielona, ma ogromny wpływ na jej późniejszą jakość. Najlepiej użyć w tym celu młynka żarnowego, który równomiernie zetrze kawę na wybraną przez nas wielkość, bez tworzenia pyłu. Doświadczonym wielbicielom małej czarnej nie musimy przypominać, że kawa powinna być świeżo zmielona bezpośrednio przed zaparzeniem, co pozwala na rozkoszowanie się pełnią aromatu.

Woda

Jakość wody, jaką wykorzystujemy do zaparzenia kawy to również kluczowy element wpływający na nasze doznania smakowe. Najlepiej jest do tego użyć przefiltrowanej kranówki lub wody źródlanej. Na ogół zawierają one optymalną ilość minerałów, które dodatkowo pobudzają smak kawy i dodają mu głębi. W chwili zetknięcia z kawą woda powinna mieć temperaturę około 90-96 stopni. Zbyt gorąca woda, może sparzyć kawę, przez co ta będzie miała gorzkawy posmak!

Zaparzanie

Zanim przystąpimy do parzenia kawy, należy sprawdzić pojemność kubka, aby uniknąć przelania. Na kubek o pojemności 300ml powinniśmy użyć około 18 gramów kawy. Jeśli jednak wolisz słabszą lub mocniejszą kawę – eksperymentuj śmiało! Teraz przechodzimy do zaparzania.


Zaczynamy od przelania gorącą wodą samego filtra do kawy, dzięki czemu przygotowany napój nie będzie miał papierowego posmaku. Następnie wsypujemy zmieloną kawę do filtra i wlewamy tylko tyle wody, aby przykryć kawę. Czekamy około 30 sekund, aby ziarna wstępnie nasiąkły.

Następnie dolewamy pierwszą porcję wody płynnymi, kolistymi ruchami i czekamy aż spłynie. Ten etap powinniśmy powtórzyć około 2-3 razy. Całkowity czas parzenia wynosi około 3-4 minut. Jeśli będzie trwał dłużej, to znaczy, że zmieliliśmy ziarna zbyt drobno. I odwrotnie, jeśli zaparzanie trwało krócej, to znaczy, że były one za duże.


W momencie, gdy cała woda spłynie do kubka przepyszna, aromatyczna kawa jest gotowa. Jeśli chcesz w pełni poczuć całą paletę smaków, odczekaj aż kawa ostygnie do około 60 stopni.

Kawy które polecamy do dripa

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

X