Kawa miesiąca

Etiopia – kraj, któremu zawdzięczamy kawę

 

 

Etiopia położona jest we wschodniej części Afryki. Znaczna część kraju leży na wyżynach i wzniesieniach, z wyjątkiem części wschodniej. Etiopia przynależy do podrównikowej strefy klimatycznej, poza północą kraju, która sięga strefy zwrotnikowej. Ze względu na wysokie położenie nad poziomem morza, klimat jest albo półpustynny (Rów Abisyński) albo gorący pustynny (Kotlina Danakilska). Występują dwie, w dodatku krótkie pory deszczowe (kwiecień i październik). To między innymi tym warunkom Etiopia jest największym afrykańskim eksporterem kawy. Rokrocznie produkuje około 384 000 ton ziaren, co stanowi 4,5% całkowitej, światowej produkcji i plasuje ją na 5 miejscu na świecie. Jednak Etiopia to przede wszystkim kolebka kawy, a z jej odkryciem wiąże się ciekawa legenda.

Kawa, jak to zwykle bywa w przypadku doniosłych odkryć, trafiła do naszych kuchni przez przypadek. W połowie IX wieku etiopski pasterz imieniem Kaldi zauważył, że jego kozy są żywsze i radośnie brykają po zjedzeniu czerwonych jagód z jednego rodzaju drzewek. Kaldi postanowił zatem wykonać „eksperyment” i sam skosztował owoców, by już po chwili poczuć niesamowity przypływ energii. Podekscytowany swym odkryciem (i zapewne kofeiną) udał się do pobliskiego zakonu, aby pochwalić się swoim znaleziskiem. Napotkany mnich obejrzał czerwone jagody, wysłuchał pasterza i zasądził, że owoce na pewno są dziełem szatana, po czym wrzucił je do ognia. Jednak po chwili tak dobrze znany nam aromat palonej kawy, zaczął rozchodzić się po niemalże całym zakonie, ściągając coraz więcej mnichów. Pierwotny osąd został szybko zweryfikowany. Palone ziarna kawy wyjęto z ognia, zmielono i rozpuszczono w gorącej wodzie, słusznie uważając, że to zatrzyma ich walory smakowe w wywarze. W ten oto sposób, dzięki Kaldiemu i jego kozom, możemy codziennie cieszyć się aromatyczną filiżanką małej czarnej.

Warto zwrócić uwagę, że Etiopia słynie przede wszystkim z kawy Arabiki, pozyskiwanej z owoców tzw. wiśni kawowej (Robusta pochodzi z zachodniej części afrykańskiego kontynentu). Jeśli chodzi o smak, to kawa etiopskiego pochodzenia charakteryzuje się owocowym i głęboko czekoladowym smakiem, który jednak różni się w zależności od regionu uprawy. Na przykład kawa pochodząca z Harrar, ze względu na suchy klimat, ma czekoladowo-orzechowy posmak. W innych odmianach możemy odnaleźć nuty brzoskwini i moreli, toffi, karmelu czy kwiatową słodycz.

Drzewka kawowe w większości przypadków są uprawiane na rodzinnych farmach, których wielkość nie przekracza 1ha. Przekazywana z pokolenia na pokolenie sztuka uprawiania kawowców pozwala na uzyskanie najlepszej jakości ziaren bez używania sztucznych nawozów, pestycydów i konserwantów.