fbpx

Kawy czyniące dobro

Działaj KONKRETNIE

Naszej palarni zaproponowano udział w dwóch projektach przyczyniających się do poprawy życia ludzi uprawiających dla nas kawę. Oczywiście się zgodziliśmy!

Pierwszy z nich dotyczy kawy pochodzącej z bajecznie położonego regionu Chiapas w Meksyku. Właścicielem plantacji kawy jest E-cafe będąca organizacją non profit.

E-Cafe poprzez swoje działania tworzy ponadto miejsca pracy (nauczyciela, ogrodnicy, farmerzy).

W 2005 roku E-Cafe założyło szkołę w La Trinitaria, zaczynąjąc od 3 dzieci. Obecnie do szkoły uczęszcza już 157 uczniów, którzy w porównaniu do innych uczniów w Meksyku są bardzo dobrze wykształceni. Ponad 90% absolwentów szkoły idzie na studia (średnia dla Meksyku to 45%).

W tym roku powstał pomysł, by otworzyć oddział szkoły. Wynika to z faktu, iż dzieci z jednej z plantacji mają utrudniony dostęp do szkoły, ponieważ plantacja położona jest w górach, około dwóch godzin drogi od miejscowości Jaltenango. Czyni to dostęp do szkoły utrudniony a nawet niemożliwy.

Pijąc kawę możemy bezpośrednio wesprzeć codzienne działania oraz zapewnić niezbędne środki, by szkoła mogła funkcjonować.

OPIS

mexico-finca-las-chicharrasPochodzenie: Mexico

  • Region: Nahe Jaltenango, Chiapas
  • Producent: E-Café
  • Uprawa: 1200 do 1400 metrów nad poziomem morza
  • Profil: Słodki, kwiatowy, Czekoladowy, dobre body

W Meksyku istnieje kilka stref klimatycznych, dlatego też można tu spotkać bardzo zróżnicowane kawy.

Meksyk jest uważany za pioniera w zakresie uprawy kawy organicznej. Dlatego tutejsi rolnicy na plantacjach kawy korzystają z pomocy pszczół do walki ze szkodnikami, minimalizując w ten sposób stosowanie fungicydów (środki grzybobójcze). Większość kawy jest obecnie uprawiana biologicznie.

Kawa z Meksyku cechuje się nienarzucającym się bogactwem z minimalnie kwaskową nutą. Aromat jest łagodny. Smak kawy jest wyrazisty i jednolity.  Profil: Słodki, kwiatowy, Czekoladowy, dobre body.


Drugi projekt dotyczy Nikaragui i projektu Flores del Cafeflores-del-cafe

 

Nicaragua SHG EP “Flores del Café” Women’s Fund Social Project

Kawa “Flores del Café” jest produkowana wyłącznie przez kobiety, a ideą projektu jest  pomoc tamtejszym kobietom w uzyskaniu legalnego tytułu własności ziem.

Spółdzielnia Aldea zrzesza kobiety z regionu Jinotega, a jej celem jest poprawa jakości życia tych kobiet oraz ich rodzin.

W Jinotega kobiety mają prawo tylko 15% powierzchni ziem, co jest fundamentalne dla otrzymywania kredytów i pożyczek na produkcję oraz funkcjonowanie upraw. Celem projektu jest zapewnienie tym rodzinom stabilnych źródeł dochodu. Wymaga to jednak zmiany sposobu dziedziczenia, gdyż tradycyjnie po ojcu dziedziczą jedynie synowie. Projekt zakłada zatem edukację, mającą na celu uświadomienie mężom zalet płynących z możliwości rozwinięcia dwóch źródeł przychodów – od kobiet i mężczyzn, co przełoży się na poprawę warunków życia całych ich rodzin.

Manufaktura-Kawy-Flores-Del-Cafe-2Skomplikowana sytuacja polityczna oraz niszczące katastrofy ekologiczne stworzyło wyjątkowo surowe warunki uprawy kawy dla tutejszych rolników. Na szczęście sytuacja ta ulega stopniowej poprawie.

Kawa jest tu uprawiana na wysokości około 1.200 m n.p.m., a jedne z lepszych kaw pochodzą z regionu Jinotega.

Smak kawy jest wyważony, a aromat szlachetny, natomiast przyjemna kwasowość troszczy się o dobre trawienie.
Tassenprofil: guter ausgeglichener Kaffee, leichte Säure und Fülle

 

Obie kawy można kupić w naszym sklepie z kawą

Widoczne są również poniżej

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

X