fbpx

Czy kwaśny smak oznacza złą kawę ?

Manufaktura Kawy Parzenie Kawy

Chcieliśmy w tym artykule poruszyć bardzo ważny, naszym zdaniem temat, jakim jest kwaśny smak w kawie.

Oferując nasze kawy, zwłaszcza osobom, które jeszcze ich nie kosztowały, zawsze staramy się dowiedzieć, jakie kawy preferuje – mocniejsze, słabsze, delikatniejsze, ostrzejsze, jaki nuty powinny się w tej kawie znaleźć – czekoladowe, kwiatowe, ziemiste, czy może owocowe.

Dotychczas nie spotkaliśmy ani jednej osoby, która powiedziałaby, że preferuje kawę bardziej kwaskową, lub taką w której choćby wyczuwalny jest smak kwaśny. Jeżeli ktokolwiek usłyszy słowo “kwaśny” od razu uważa, że kawa będzie zła, niesmaczna, a nawet ohydna.

Doszliśmy zatem do wniosku, że musimy napisać co nieco o smaku kawy, a zwłaszcza o wyczuwalnej w niej kwasowości, która występuje w każdej kawie – jedyna różnica jest taka, że w pewnych kawach kwasowość jest mocniejsza, w innych słabsza.

Dobrze wiemy, skąd u nas wszystkich taka niechęć do kaw kwaśnych. Z całą pewnością jej genezą jest napotkanie w przeszłości, delikatnie ujmując, słabych jakościowo kaw, które przy pierwszym łyku powodowały miny podobne do tych:

beznazwy woman-sour-taste-400x400

Niestety sami nie raz napotkaliśmy “podłe” kawy, które z wielkim trudem można było przełknąć. Co więcej – nie mając odniesienia do naprawdę dobrych kaw, uważaliśmy, że tak kawa smakuje – myślę tutaj o naszych latach licealnych, studenckich.

Z czasem, kiedy na naszym rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej, lepszych kaw, a my sami zaczęliśmy zgłębiać temat kawy przekonaliśmy się, że w kawie bardzo istotne jest rozróżnienie dwóch podstawowych rodzajów kwasowości:

  • Kwasowość ( z ang acid ) – kwasowość pożądana
  • Cierpkość ( z ang sour ) – kwasowość niepożądana.

Każda kawa, niezależnie od jej jakości oraz gatunku ( Arabika, Robusta ) z założenia posiada w sobie kwasowość, która uwydatnia się podczas procesu palenia. Jeżeli mamy do czynienia z dobrymi kawami, to kwasowość jest elementem pożądanym, ponieważ daje kawie większą różnorodność w smaku. Biorąc łyk kawy możemy np. poczuć smak owoców ( np. zielone jabłko ), słodyczy ( np. miód ) oraz orzechów ( np. laskowych ). Kwasowość nie powinna być przytłaczająca, lecz harmonizować całość lub jedynie subtelnie uzupełniać inne smaki.

Niestety istnieją również kawy niskiej jakości a zwłaszcza Robusty, które zawierają bardzo ostrą kwasowość, której nie można przyrównać do np. owoców, a jej moc przeradza się w cierpkość, którą trudno znieść – tego w kawach nie chcemy.

Poniżej prezentujemy rozpiskę smaków, jakie możemy znaleźć w kawach, ze szczególnym oznaczeniem smaków kwaskowych:

Kliknij na obrazek – otworzy się w nowym oknie.

manufaktura-kawy-smaki

Chcielibyśmy zwrócić tutaj Waszą uwagę, abyście nie nastawiali się negatywnie do kaw, przy których widnieje informacja, iż jest delikatnie lub bardziej kwaskowa – to może być bardzo dobra kawa o szerokim bukiecie oraz wielu ciekawych nutach smakowych.

Z drugiej strony nie chcemy nikogo zmuszać do picia kaw kwaskowych, a jedynie wyjaśnić, że podawana ( przy naszych kawach – nie bierzemy odpowiedzialności za innych ) kwasowość z całą pewnością nie jest tym, z czym się do tej pory w kawach spotkaliście – Cierpkością.

Oczywiste jest, że pomimo faktu, iż w kawie pożądana jest kwasowość w celu stworzenia harmonii smaków wiele osób nie życzy sobie, aby w kawie ona występowała, dlatego mając świadomość u kogo kupujecie kawę, powinniście wybrać kawę, która nie będzie posiadała w sobie krzty kwasowości, lub będzie minimalnie kwaskowa – w naszym przypadku może to być np.:

Thailand Doi Chaang , Peru, a zwłaszcza Uganda

Kupując kawę w nieznanych palarniach, warto zwrócić uwagę, czy kawa nie została zbyt mocno wypalona, ponieważ jest do dobry sposób aby ukryć kwasowość  ( mocne oznacza, że kolor ziarna zbliża się do czarnego oraz jest całkowicie pokryte olejkami ). Przy mocnym paleniu dodatkowo silnie wyczuwalny jest zapach goryczki, który przy świeżo palonym ziarnie przechodzi w delikatny zapach spalenizny. Dodatkowo przy mocnym wypaleniu ziarna oprócz utraty kwasowości doprowadza się do zniwelowania większości nut smakowych i zapachowych.

 

W tym miejscu mała dygresja, którą zawsze staramy się powtarzać:

świeżo palona kawa pracuje przez około 2-3 dni od jej wypalenia

Kawa, która została świeżo wypalona w ciągu pierwszej doby będzie wydawała z siebie dużo gazów. Dlatego wymagane jest, aby pakować ją w torebki z wysokiej jakości jednokierunkowymi zaworkami, który umożliwiają wypuszczenie gazów z torebki, ale nie wpuszczają powietrza do torebki.

manufakturakawy-zaworek

Większość osób, które spróbowały kawy kwasowe lub delikatnie kwasowe o zrównoważonych harmonijnych nutach przekonały się, że nie tylko kawa gorzka jest tą, która może być smaczna.

W tym miejscu zaproponujemy wyśmienite, zrównoważone kawy:

Malawi Mzuzu

oraz

PNG Peaberry

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł – prosimy o polubienie i udostępnianie 😀

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

X