fbpx

Trzy sposoby wypalania ziaren kawy

Trzy sposoby wypalania ziaren kawy. Czym się od siebie różnią?

Czy wiesz, co wpływa na ostateczny smak kawy? Oczywiście wiele czynników, chociażby takich jak gatunek kawowca, z którego pochodzą ziarna, ich jakość, sposób zaparzania oraz rodzaj palenia. I tą ostatnią kwestią zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Kawa w dłoń i zapraszamy do lektury!


Trzy sposoby
Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje wypalania kawy: jasny, średni i ciemny. Kupując kawę, możesz oczekiwać nieco innych wrażeń smakowych w zależności od tego, jak została ona wypalona. Mimo że stosowane określenia nie są najdokładniejsze, chociażby z tego powodu, że niektóre odmiany ziaren są naturalnie ciemniejsze od innych, to taki podział dosyć dobrze oddaje kategorie ich wypalania. Czego zatem możesz się spodziewać po każdym z nich?

Oryginalny smak jasno palonych ziaren
Jasno palona kawa zachowuje najwięcej ze swojego oryginalnego smaku. Ziarna po wypaleniu mają jasnobrązowy kolor, a ich powierzchnia nie jest pokryta olejkiem. Ten rodzaj palenia kawy sprawia, że ma ona bardziej kwasowy, ale łagodny smak, z orzeźwiającym, lekko cytrusowym aromatem. Przy jasnym paleniu bardzo łatwo wyczuć w kawie cechy i właściwości charakterystyczne dla danej odmiany, co pozwala na odróżnienie miedzy sobą ziaren z różnych zakątków świata. Z tego powodu to właśnie jasno palone ziarna wykorzystuje się do cuppingu. Przeważnie ten rodzaj wypalania stosuje się do najbardziej szlachetnych odmian kawy.

Równowaga smaku i body średnio palonych ziaren
Średnio palone ziarna są nieco ciemniejsze od jasno palonych, przez co wydają się bogatsze. Na ich powierzchni możemy także zobaczyć nieco olejku. Ten rodzaj palenia sprawia, że właściwości smakowe kawy zaczynają być przykrywane przez smak i aromat związane z wypaleniem, co sprawia, że jest on bardziej zrównoważony pod względem kwasowości i cielistości. W dalszym ciągu jesteśmy w stanie wyczuć oryginalny smak kawy, ale będzie on uzupełniony poprzez pełniejszą cielistość, którą nadaje jej proces wypalania. Tak wypalana kawa charakteryzuje się także nieco słodszym posmakiem.

Bogaty smak ciemno palonych ziaren
Kolor ciemno palonych ziaren przypomina prawdziwą czekoladę i jest ciemnobrązowy, niekiedy wpadający nawet w czerń. Na powierzchni ziaren wyraźnie widoczny jest olejek. Pijąc kawę zaparzaną z ciemno palonych ziaren, czujesz przede wszystkim nuty związane z samym wypalaniem. Znika pierwotny smak kawy, przez co ciężko jest określić właściwości kawy, za to uwydatnia się dymny posmak oraz mocna goryczka napoju. Tak wypalana kawa były bardzo popularna zwłaszcza w Europie.

To, jaki rodzaj kawy preferujesz, jest kwestią indywidualną. Każdy z rodzajów wypalania wydobywa bowiem z ziaren inne właściwości. Znajomość tego, czym różnią się one od siebie oraz tego, który z nich wolisz, w znacznym stopniu pomoże ci zidentyfikować kawę, która może przypaść ci do gustu. Najważniejsze, aby ziarna trafiły do ciebie już w kilka dni po wypaleniu. Sprawdzaj na bieżąco nasz kalendarz palenia i zamów kawę wypaloną zgodnie z twoimi preferencjami.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

X