fbpx

Co zrobić z resztkami kawy

Jest wietrzne, zimowe popołudnie, a przed tobą jeszcze sporo pracy. Potrzebujesz potężnej dawki energii i dobrego samopoczucia, więc sięgasz po swoją ulubioną kawę. Mielisz ziarna, zaparzasz napój i przelewasz go do ulubionego kubka. O tak, tego właśnie było ci trzeba. Jeszcze tylko sięgasz po zużyty filtr do kawy, w którym znajdują się fusy i odruchowo chcesz wyrzucić je do kosza. Tym razem jednak wahasz się, ponieważ przyszło ci do głowy pytanie: czy fusy z kawy można w jakiś sposób wykorzystać?

Jak najbardziej! Zdziwisz się, na ile sposobów można użyć fusów i resztek kawy nie tylko do wróżenia! Oto lista 10 najlepszych sposobów, w jaki możesz wykorzystać to, co zostało z zaparzonej kawy.

 1. Nawóz do roślin
  Użyj fusów do nawożenia wszelkich roślin, które lubią kwaśne podłoże, np. pomidorów, róż czy jagód. Jeśli masz kompostownik, to fusy możesz wrzucić również do niego.
 2. Kawowe kostki lodu
  Resztki kawy, jaka ci została, możesz zamrozić w woreczku lub foremce do robienia kostek lodu. Latem, gdy najdzie cię ochota na kawę mrożoną, dodaj do niej właśnie kawowe kostki lodu, które nie rozcieńczą kawy, przez co zachowa ona swój intensywny smak. Takie zamrożone kostki kawy świetnie nadają się także do schładzania i wzmacniania smaku koktajli robionych na bazie likierów kawowych.
 3. Odeprzyj najazd szkodników
  Resztki kawy to tani i ekologiczny sposób na zwalczanie szkodników. Umieść garść fusów we wszystkich miejscach, przez które do twojego domu dostają się mrówki. Możesz również ułożyć je dookoła roślin, aby odstraszyć ślimaki.
 4. Pozbądź się brzydkich zapachów
  Wysyp zmieloną kawę na talerz i włóż go do lodówki na 24 godziny. Przez ten czas kawa wchłonie brzydkie zapachy pozostawione przez jedzenie.
 5. Wyszoruj naczynia
  Resztki kawy świetnie poradzą sobie z brudem i tłuszczem, który zasechł na naczyniach. Po prostu umieść fusy na ściereczce lub gąbeczce, którą myjesz naczynia i zacznij szorować. Następnie dokładnie spłucz naczynia wodą.
 6. Zrób scrub do ciała
  Wymieszaj fusy z olejem kokosowym i odrobiną brązowego cukru, aby stworzyć niezwykle skuteczny i przepięknie pachnący scrub do ciała.
 7. Odśwież kolor włosów
  Nawet najlepsza farba do włosów po kilku myciach traci blask. Jeśli jesteś posiadaczką włosów brązowych lub rudych, możesz ożywić swój kolor dzięki resztkom kawy. Na początek namocz garść fusów w miseczce z gorącą wodą i odczekaj, aż temperatura wody nieco spadnie, aby się nie poparzyć. Umyj włosy ulubionym szamponem, a następnie nałóż na włosy kawę. Odczekaj około 20 minut i spłucz resztki kawy ciepłą wodą.
 8. Czyszczenie kominka
  Jeśli jesteś dumną posiadaczką kominka, pewnie wiesz, że jego czyszczenie nie należy do najłatwiejszych, ponieważ lekki popiół szybko unosić się, gdy tylko próbujesz go zagarnąć. Aby temu zapobiec rozsyp fusy nad popiołem, co sprawi, że będzie on cięższy i przy sprzątaniu popiołu nie będzie wzbijał się on w powietrze.
 9. Zafarbuj
  Użyj resztek kawy jako barwnika do bawełny czy lnu, który nada im śliczny odcień latte. Możesz również użyć do farbowania papieru, aby wyglądał jak pergamin.
 10. Odświeżacz powietrza
  Obetnij część stopową od starych rajstop i umieść w niej garść fusów. Zawiąż sznureczkiem i używaj jako odświeżacz powietrza w domu lub samochodzie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

×
ODBIERZ RABAT NA NASZE KAWY
Zakręć kołem i odbierz kupon rabatowy na nasze kawy.
Wystarczy że wypełnisz poniższy formularz i możesz odebrać swój rabat na naszym Kole Fortuny:
Zasady
-kupon działa tylko na kawy w opakowaniach 250g, 500g i 1kg
- Oszukiwanie jest niedozwolone ;)
- Rabat nie łączy się z innymi promocjami i rabatami
- Rabat jest aktywny tylko przez 2 dni


Administratorem danych osobowych jest SAMUM Piotr Grzywacz z siedzibą w Nowej Iwicznej, ul. Zimowa 5/1, 05-500 Nowa Iwiczna, NIP: 732-192-53-95.

Podane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych produktów i usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) (wysyłka broszur drukowanych, wysyłka e-maili, kontakt telefoniczny) oraz w celach określonych w poszczególnych zgodach, które Państwo wyrazili.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, nie jest wymogiem ustawowym lub umownym oraz nie stanowi warunku zawarcia umowy. Można wyrazić zarówno wszystkie zgody lub niektóre z nich, jak i nie wyrazić żadnej.

W każdej chwili mogą Państwo cofnąć każdą zgodę udzieloną SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) w związku z przetwarzaniem danych osobowych bez ponoszenia negatywnych konsekwencji. Wystarczy wysłać e-mail, zadzwonić lub przesłać wiadomość pocztą tradycyjną na wskazane powyżej dane kontaktowe. Wolę cofnięcia zgody można wyrazić w dowolny sposób, jedynym warunkiem jest, aby dotarła ona do naszej wiadomości. Cofnięcie zgody nie wpływa na legalność przetwarzania Państwa danych przed tym czynem, tzn. do momentu cofnięcia zgody przetwarzanie Państwa danych przez SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) jest legalne. Odnośnie do przetwarzania Państwa danych w celu marketingu własnych produktów lub usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) mogą Państwo wnieść sprzeciw.

Państwa dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu przetwarzaniu (np. profilowaniu), które wywołuje wobec Państwa skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na Państwa wpływa, niemniej jednak korzystamy z plików cookies oraz innych systemów rejestrujących ruch na naszych stronach internetowych.

Z naszym inspektorem ochrony danych osobowych można skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 607-868-961 lub e-mailowo pod adresem kontakt@manufakturakawy.com
Prawie
15% Rabat
Nie tym razem
5% Rabat
Przepraszamy
10% Rabat
Innym razem
Przykro nam
Spróbuj ponownie
12% Rabat
Przegrana
Może innym razem