fbpx

Ile kofeiny zawiera kawa?

Pobudza i sprawia, że świat staje się piękniejszy. Jest towarzyszem długich podróży, przeciągających się narad oraz deadline’ów w pracy. Mowa o kawie, a właściwie o zawartej w niej kofeinie. Sprawdźmy zatem, ile kofeiny znajduje się w filiżance Twojej ulubionej kawy.

Czym jest kofeina?

Kofeina to związek chemiczny, a dokładniej alkaloid purynowy. Po raz pierwszy dowiedzieliśmy się o niej w 1819 roku, gdy odkrył ją niemiecki chemik Friedrich Rungeg. Kofeinę znajdziemy w wielu roślinach, w tym ziarnach kawy. Poza tym kofeina naturalnie występuje w herbacie, czekoladzie czy yerba mate, pod postacią teiny, guaraniny czy mateiny.

Kofeina stanowi dla roślin naturalny pestycyd, który ma za zadanie odstraszać owady. Gdy dostanie się organizmu insekta, działa na niego paraliżująco.

Z kolei na ludzi kofeina działa pobudzająco. Niektórzy nawet nie zwracają uwagi na smak kawy, ponieważ zależy im po prostu na dostarczeniu sobie niezbędnej energii. No właśnie, ile kawy musisz wypić, aby uzyskać pożądany efekt? Czy też mówiąc inaczej, ile kofeiny znajdziemy w filiżance ulubionej kawy?

Od czego zależy zawartość kofeiny w kawie?

Na powyższe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zawartość kofeiny w kawie zależy od kilku czynników. Są to:

  • rodzaj ziaren,
  • stopień wypalenia kawy,
  • forma przygotowania kawy,
  • pojemność kawy.

Ilość kofeiny w kawie różni się w zależności od odmiany kawy. Popularna Arabika składa się w około 1-1,5% z kofeiny, podczas gdy Robusta zawiera jej od 1,8 aż do 4%.

Poza tym więcej kofeiny znajdziemy w kawie zaparzanej z jasno palonych ziaren. Wynika to z tego, że ciemne ziarna wypala się dłużej, przez co tracą one nieco swoich właściwości, w tym kofeiny.

To, w jaki sposób zaparzasz kawę, również wpływa na ilość kofeiny w niej zawartej. Na przykład tradycyjnie parzona kawa będzie bogatsza w kofeinę niż espresso.

Zawartość kofeiny w kawie zależy również od pojemności kawy. Oznacza to, że kawa o pojemności 360 ml będzie miała więcej kofeiny, niż gdyby została przygotowana w małej, 30 ml filiżance.

Ile jest kofeiny w kawie?

Przejdźmy jednak do konkretów. Ile kofeiny zawiera twoje ulubione espresso, a ile cappuccino? Możemy przyjąć, że:

  • espresso – zawiera 65 mg kofeiny w 25-35 ml kawy,
  • kawa parzona — zawiera 70-140 mg kofeiny w 250 ml kawy (w zależności od mocy napoju),
  • kawa przelewowa — zawiera 140-240 mg kofeiny w 250 ml kawy (w zależności od mocy napoju),
  • cappuccino oraz inne kawy na bazie espresso zawierają tyle samo kofeiny co zwykłe espresso,
  • kawa rozpuszczalna – zawiera 50-80 mg kofeiny w 220 ml kawy,
  • kawa bezkofeinowa – zawiera 1-7 mg kofeiny w kawie o średniej pojemności.

I wszystko jasne! Teraz już wiesz, ile kofeiny dostarcza ci ulubiona kawa. Pamiętaj jednak, że kofeina to nie wszystko. Nic tak nie umila dnia niż gorący smak świeżo parzonej kawy z najlepszych ziaren z egzotycznej Etiopii, Burundi czy Kostaryki.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

X