Czy kawa wypłukuje magnez?

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Między innymi z tego względu została przebadana przez naukowców z niemalże każdej możliwej strony. Najważniejsze badania dotyczyły oczywiście jej wpływu na nasz organizm. Niby wiemy już o niej wszystko, a jednak wciąż pełno jest niejasności w kwestii chociażby tego, czy kawa wypłukuje magnez. Rozstrzygnijmy tę sprawę raz na zawsze!

Odpowiedź na powyższe pytanie jest w zasadzie jednoznaczna. Tak, kawa wypłukuje z ludzkiego organizmu magnez. Rodzi się jednak kolejne pytanie: i co z tego wynika? Zanim na nie odpowiemy, zastanówmy się…

Po co nam magnez?

Niby każdy z nas zdaje sobie sprawę, że magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale niewiele osób jest w stanie powiedzieć, na co on faktycznie wpływa. Wprawdzie reklamy suplementów diety uczą nas, że brak magnezu prowadzi do skurczów mięśni, ale przecież to nie wszystko.

Magnez pełni w organizmie kilka ważnych funkcji:

  • aktywuje enzymy, uczestniczące w powstawaniu związków chemicznych, które odpowiadają za przechowywanie i dostarczanie energii,
  • reguluje układ nerwowy, wspomaga koncentrację, poprawia nastrój i pamięć,
  • pomaga rozkurczać mięśnie, a jego niedobór może doprowadzić nawet do zawału serca,
  • dba o prawidłowy przepływ impulsów elektrycznych w ludzkim ciele (stąd właśnie przy niedoborze pojawiają się takie objawy jak skurcze łydek czy drgająca powieka).

Skoro wiemy już, jak ważną rolę odgrywa w naszym organizmie magnez, czas na
pytanie o to…

Ile magnezu potrzebujemy?

Wiemy już, że magnez jest nam niezbędny do życia. Jednak, ile magnezu tak właściwie potrzebujemy? Dzienna zalecana dawka to około 280-320 mg magnezu w przypadku osoby dorosłej. Przyjmujemy ją wraz z codziennymi posiłkami, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wiemy jednak, że część magnezu zostaje wypłukana z naszego organizmu przez kawę. Stąd kolejne pytanie…

Ile magnezu wypłukuje / dostarcza kawa?

Wiemy już, że po wypiciu kawy dochodzi do zwiększonego wydalania magnezu przez około 3 godziny. Badania pokazują, że jeśli w ciągu dnia wypijemy około 2-3 filiżanek kawy, to w ciągu doby wydalimy około… 4 mg magnezu. W skali tego, ile dziennie powinniśmy przyjmować magnezu, jest to niewiele.

Zaskoczeni? To czytacie dalej, gdyż to jeszcze nie wszystko!

Podczas gdy wszyscy skupiamy się na tym, czy i ile magnezu kawa wypłukuje, nikt nie zastanawia się, czy czasem kawa nie dostarcza nam jakichś ilości tego minerału. A prawda jest taka, że kawa sama w sobie również zawiera magnez.

Ile? Stosunkowo niewiele. Jednak filiżanka kawy o pojemności około 200 ml zawiera około 7 mg magnezu. Czyli jeśli jedna filiżanka kawa wypłukuje dodatkowe 4 mg kawy, ale sama dostarcza nam kolejne 7 mg, to bilans i tak wychodzi dodatni.

Co z tego wynika? Ano tylko tyle, że owszem kawa wypłukuje magnez z naszego organizmu, ale jednocześnie go dostarcza i to w większej ilości! Koniec końców, picie kawy samo w sobie nie prowadzi do niedoborów magnezu w naszym organizmie.

Jeśli tylko zachowamy zbilansowaną dietę, poziom magnezu w naszym organizmie będzie prawidłowy, bez względu na to, czy pijemy kawę, czy nie. Z kolei osoby, które niezdrowo się odżywiają, mogą unikać kawy jak ognia, a i tak będą cierpiały na niedobór magnezu.

Mamy nadzieję, że wyczerpująco odpowiedzieliśmy na wasze pytanie. Nie mamy również nic przeciwko, abyście ten i inne nasze artykuły czytali przy kubku pysznej i aromatycznej świeżo palonej kawy wprost z naszego sklepu internetowego!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

×
ODBIERZ RABAT NA NASZE KAWY
Zakręć kołem i odbierz kupon rabatowy na nasze kawy.
Wystarczy że wypełnisz poniższy formularz i możesz odebrać swój rabat na naszym Kole Fortuny:
Zasady
-kupon działa tylko na kawy w opakowaniach 250g, 500g i 1kg
- Oszukiwanie jest niedozwolone ;)
- Rabat nie łączy się z innymi promocjami i rabatami
- Rabat jest aktywny tylko przez 2 dni


Administratorem danych osobowych jest SAMUM Piotr Grzywacz z siedzibą w Nowej Iwicznej, ul. Zimowa 5/1, 05-500 Nowa Iwiczna, NIP: 732-192-53-95.

Podane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych produktów i usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) (wysyłka broszur drukowanych, wysyłka e-maili, kontakt telefoniczny) oraz w celach określonych w poszczególnych zgodach, które Państwo wyrazili.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, nie jest wymogiem ustawowym lub umownym oraz nie stanowi warunku zawarcia umowy. Można wyrazić zarówno wszystkie zgody lub niektóre z nich, jak i nie wyrazić żadnej.

W każdej chwili mogą Państwo cofnąć każdą zgodę udzieloną SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) w związku z przetwarzaniem danych osobowych bez ponoszenia negatywnych konsekwencji. Wystarczy wysłać e-mail, zadzwonić lub przesłać wiadomość pocztą tradycyjną na wskazane powyżej dane kontaktowe. Wolę cofnięcia zgody można wyrazić w dowolny sposób, jedynym warunkiem jest, aby dotarła ona do naszej wiadomości. Cofnięcie zgody nie wpływa na legalność przetwarzania Państwa danych przed tym czynem, tzn. do momentu cofnięcia zgody przetwarzanie Państwa danych przez SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) jest legalne. Odnośnie do przetwarzania Państwa danych w celu marketingu własnych produktów lub usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) mogą Państwo wnieść sprzeciw.

Państwa dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu przetwarzaniu (np. profilowaniu), które wywołuje wobec Państwa skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na Państwa wpływa, niemniej jednak korzystamy z plików cookies oraz innych systemów rejestrujących ruch na naszych stronach internetowych.

Z naszym inspektorem ochrony danych osobowych można skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 607-868-961 lub e-mailowo pod adresem kontakt@manufakturakawy.com
Prawie
15% Rabat
Nie tym razem
5% Rabat
Przepraszamy
10% Rabat
Innym razem
Przykro nam
Spróbuj ponownie
12% Rabat
Przegrana
Może innym razem