fbpx

Czy kawa wypłukuje magnez?

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Między innymi z tego względu została przebadana przez naukowców z niemalże każdej możliwej strony. Najważniejsze badania dotyczyły oczywiście jej wpływu na nasz organizm. Niby wiemy już o niej wszystko, a jednak wciąż pełno jest niejasności w kwestii chociażby tego, czy kawa wypłukuje magnez. Rozstrzygnijmy tę sprawę raz na zawsze!

Odpowiedź na powyższe pytanie jest w zasadzie jednoznaczna. Tak, kawa wypłukuje z ludzkiego organizmu magnez. Rodzi się jednak kolejne pytanie: i co z tego wynika? Zanim na nie odpowiemy, zastanówmy się…

Po co nam magnez?

Niby każdy z nas zdaje sobie sprawę, że magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale niewiele osób jest w stanie powiedzieć, na co on faktycznie wpływa. Wprawdzie reklamy suplementów diety uczą nas, że brak magnezu prowadzi do skurczów mięśni, ale przecież to nie wszystko.

Magnez pełni w organizmie kilka ważnych funkcji:

  • aktywuje enzymy, uczestniczące w powstawaniu związków chemicznych, które odpowiadają za przechowywanie i dostarczanie energii,
  • reguluje układ nerwowy, wspomaga koncentrację, poprawia nastrój i pamięć,
  • pomaga rozkurczać mięśnie, a jego niedobór może doprowadzić nawet do zawału serca,
  • dba o prawidłowy przepływ impulsów elektrycznych w ludzkim ciele (stąd właśnie przy niedoborze pojawiają się takie objawy jak skurcze łydek czy drgająca powieka).

Skoro wiemy już, jak ważną rolę odgrywa w naszym organizmie magnez, czas na
pytanie o to…

Ile magnezu potrzebujemy?

Wiemy już, że magnez jest nam niezbędny do życia. Jednak, ile magnezu tak właściwie potrzebujemy? Dzienna zalecana dawka to około 280-320 mg magnezu w przypadku osoby dorosłej. Przyjmujemy ją wraz z codziennymi posiłkami, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wiemy jednak, że część magnezu zostaje wypłukana z naszego organizmu przez kawę. Stąd kolejne pytanie…

Ile magnezu wypłukuje / dostarcza kawa?

Wiemy już, że po wypiciu kawy dochodzi do zwiększonego wydalania magnezu przez około 3 godziny. Badania pokazują, że jeśli w ciągu dnia wypijemy około 2-3 filiżanek kawy, to w ciągu doby wydalimy około… 4 mg magnezu. W skali tego, ile dziennie powinniśmy przyjmować magnezu, jest to niewiele.

Zaskoczeni? To czytacie dalej, gdyż to jeszcze nie wszystko!

Podczas gdy wszyscy skupiamy się na tym, czy i ile magnezu kawa wypłukuje, nikt nie zastanawia się, czy czasem kawa nie dostarcza nam jakichś ilości tego minerału. A prawda jest taka, że kawa sama w sobie również zawiera magnez.

Ile? Stosunkowo niewiele. Jednak filiżanka kawy o pojemności około 200 ml zawiera około 7 mg magnezu. Czyli jeśli jedna filiżanka kawa wypłukuje dodatkowe 4 mg kawy, ale sama dostarcza nam kolejne 7 mg, to bilans i tak wychodzi dodatni.

Co z tego wynika? Ano tylko tyle, że owszem kawa wypłukuje magnez z naszego organizmu, ale jednocześnie go dostarcza i to w większej ilości! Koniec końców, picie kawy samo w sobie nie prowadzi do niedoborów magnezu w naszym organizmie.

Jeśli tylko zachowamy zbilansowaną dietę, poziom magnezu w naszym organizmie będzie prawidłowy, bez względu na to, czy pijemy kawę, czy nie. Z kolei osoby, które niezdrowo się odżywiają, mogą unikać kawy jak ognia, a i tak będą cierpiały na niedobór magnezu.

Mamy nadzieję, że wyczerpująco odpowiedzieliśmy na wasze pytanie. Nie mamy również nic przeciwko, abyście ten i inne nasze artykuły czytali przy kubku pysznej i aromatycznej świeżo palonej kawy wprost z naszego sklepu internetowego!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

X