fbpx

Specialty coffee, czyli jak specjalna jest nasza kawa (1/4)

Wiele palarni kawy, w tym również Manufaktura Kawy, ma w swojej ofercie kawy określane mianem SPECIALTY. Jak sama nazwa wskazuje, nie są to zwyczajne kawy, jakie możecie zakupić w każdym sklepie spożywczym, ale kawy SPECJALNE. I choć wszystkie specialty są kawami z gatunku Coffea arabica, to nie wszystkie arabiki zasługują na wyróżnienie statusem SPECIALTY COFFEE.

Po raz pierwszy określenie to pojawiło się w drugiej połowie XX wieku i obwieściło rewolucyjne zmiany w ogólnoświatowych trendach związanych z uprawą, handlem i spożywaniem kawy. Zwiastowało porzucenie wzorców obowiązujących wcześniej w handlu kawą komercyjną, gdzie priorytetem była jak największa ilość za jak najmniejszą cenę. Oznajmiało pojawienie się nowego produktu – kawy, której każdy etap produkcji jest nastawiony na najwyższą jakość. SPECIALTY COFFEE oznaczało dostrzeżenie potencjału jaki oferowała kawa o czystym, wyraźnie zdefiniowanym smaku, całkowicie różniącym się od wszystkiego wcześniej dostępnego na rynku.

Już na etapie planowania uprawy, podczas wyboru ziaren na sadzonki drzewek kawy specialty, plantatorzy zwracają uwagę, aby były one jak najlepsze i pozbawione wad. Gwarantuje to nie tylko wyjątkową jakość samej kawy, ale zapewnia również większą wydajność drzewek po osiągnięciu wieku produkcyjnego. Arabika jest gatunkiem kawy oferującym najbogatszy smak, ale jest trudniejsza w uprawie i bardziej wrażliwa na szkodniki i choroby. Ponadto podczas całego okresu uprawy plantatorzy chcący osiągnąć poziom specialty nie mogą stosować wielu oprysków i chemikaliów, gdyż wpływają one negatywnie na końcowy smak kawy.