fbpx

Jak przechowywać kawę?

Czy jak większość wielbicieli kawy masz swoją ulubioną filiżankę lub kubek i rytuały związane z piciem kawy? Na przykład budzisz się w sobotni poranek. Wyspana. Radosna. Na samą myśl o łyku ulubionej kawy, o pierwszych kroplach czarnego płynu na ustach i języku czujesz przypływ energii. Udajesz się do kuchni i rozpoczynasz swój rytuał. Bzyczenie młynka i szum gotującej się wody stanowią cudowne dopełnienie idealnego poranka. Parzysz ziarna sprawdzonym sposobem i przelewasz napój do ukochanego kubka. Wychylasz pierwszy łyk i… co to ma być? Na pewno nie to, czego się spodziewałaś! Tak nie smakuje kawa. Co się stało? Jakim cudem twoje ulubione ziarna tak szybko straciły smak i aromat?

Wrogowie smaku

Nawet najlepsza świeżo palona kawa o najintensywniejszym smaku ma śmiertelnych wrogów. Są nimi: powietrze, wilgoć, ciepło, światło i nasza ignorancjaJ, które tylko czekają, aby skarać skarby zamknięte w kawowych ziarnach. Nie pokonamy ich, ale możemy się przed nimi skutecznie bronić, dzięki taktyce zwanej…

[blockquote]Potęgą Przechowywania Kawy (PPK)[/blockquote]
Zasady PPK są bardzo proste. Kawę przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu. Kropka. Oznacza to, że parapet odpada, szafka obok kuchenki odpada, przeźroczysty słoik lub pojemnik na kawę też odpadają! Najlepiej wykorzystaj jeden z poniższych sposobów, który znacznie wysłuży żywotność kawy:
1. Kup dedykowany kawom hermetyczny pojemnik, który skutecznie zabezpieczy ją przed światłem, wilgocią czy powietrzem.
2. Bądź kreatywna i zamknij zwykłe opakowanie gumową opaską i całość włóż do plastikowej torebki z suwakiem z możliwością wielokrotnego otwierania.
3. Zamów naszą kawą, którą wyślemy do ciebie w wysokiej jakości torebkach z jednokierunkowym zaworkiem, który pozwala ziarnom oddychać, tj. wypuszcza uwalniane przez nie CO2, ale nie wpuszcza powietrza z zewnątrz do środka. Nasze hermetyczne torebki wyposażone są w strunę, która pozwala na szczelne zamknięcie. Torebka również bardzo skutecznie chroni ukryte w niej ziarna przed słońcem.

[blockquote]A może w mrozie?[/blockquote]
Niektórzy zalecają trzymanie ziaren w lodówce, ale jest to nieco kłopotliwe i przy niewłaściwym postępowaniu przyniesie więcej szkody niż pożytku. Po pierwsze, kawa ma właściwości higroskopijne, więc jeśli w lodówce nie będzie przechowywana w hermetycznym pojemniku, to wchłonie zapachy i smaki od innych mieszkańców lodówki. Po drugie, zmiany temperatury z niskiej na pokojową powodują skraplanie, przez co bezpośrednio w pojemniku na kawę pojawia się jeden ze śmiertelnych wrogów — wilgoć. Jeśli z jakichś powodów upierasz się przy przechowywaniu kawy w lodówce, podziel ją na mniejsze porcje, które starczą na maksymalnie tydzień, dzięki czemu ograniczysz kondensację towarzyszącą każdorazowemu wyciąganiu i chowaniu ziaren.
[blockquote]Co jeszcze możesz zrobić[/blockquote]
Kawa dość szybko traci smak i aromat, zwłaszcza po otwarciu oryginalnego opakowania, dlatego najlepiej kupować ziarna bezpośrednio po wypalaniu. Najlepszy smak uzyskamy w 3-4 dni po procesie palenia, gdy ziarna zdążą się nieco odgazować (uwolnią część CO2) i odpoczną. Żywotność kawy to około 3-4 tygodnie, dlatego najlepiej zamawiać niewielkie ilości ziaren, które starczą ci właśnie na taki okres.

Piękny, jesienny poranek. Przeciągasz się i nieśpiesznie drepczesz do kuchni. Parzysz kawę ulubionym sposobem i przelewasz napój do ukochanego kubka. Wychylasz pierwszy łyk i… zamiast pysznej i aromatycznej kawy dostałaś zwietrzały wywar! Znasz to?

Kliknij w link i poznaj 5 śmiertelnych wrogów kawy oraz dowiedz się, jak zachować świeżość ziaren na dłużej.

Komentarze o "Jak przechowywać kawę?"

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

×
ODBIERZ RABAT NA NASZE KAWY
Zakręć kołem i odbierz kupon rabatowy na nasze kawy.
Wystarczy że wypełnisz poniższy formularz i możesz odebrać swój rabat na naszym Kole Fortuny:
Zasady
-kupon działa tylko na kawy w opakowaniach 250g, 500g i 1kg
- Oszukiwanie jest niedozwolone ;)
- Rabat nie łączy się z innymi promocjami i rabatami
- Rabat jest aktywny tylko przez 2 dni


Administratorem danych osobowych jest SAMUM Piotr Grzywacz z siedzibą w Nowej Iwicznej, ul. Zimowa 5/1, 05-500 Nowa Iwiczna, NIP: 732-192-53-95.

Podane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych produktów i usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) (wysyłka broszur drukowanych, wysyłka e-maili, kontakt telefoniczny) oraz w celach określonych w poszczególnych zgodach, które Państwo wyrazili.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, nie jest wymogiem ustawowym lub umownym oraz nie stanowi warunku zawarcia umowy. Można wyrazić zarówno wszystkie zgody lub niektóre z nich, jak i nie wyrazić żadnej.

W każdej chwili mogą Państwo cofnąć każdą zgodę udzieloną SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) w związku z przetwarzaniem danych osobowych bez ponoszenia negatywnych konsekwencji. Wystarczy wysłać e-mail, zadzwonić lub przesłać wiadomość pocztą tradycyjną na wskazane powyżej dane kontaktowe. Wolę cofnięcia zgody można wyrazić w dowolny sposób, jedynym warunkiem jest, aby dotarła ona do naszej wiadomości. Cofnięcie zgody nie wpływa na legalność przetwarzania Państwa danych przed tym czynem, tzn. do momentu cofnięcia zgody przetwarzanie Państwa danych przez SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) jest legalne. Odnośnie do przetwarzania Państwa danych w celu marketingu własnych produktów lub usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) mogą Państwo wnieść sprzeciw.

Państwa dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu przetwarzaniu (np. profilowaniu), które wywołuje wobec Państwa skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na Państwa wpływa, niemniej jednak korzystamy z plików cookies oraz innych systemów rejestrujących ruch na naszych stronach internetowych.

Z naszym inspektorem ochrony danych osobowych można skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 607-868-961 lub e-mailowo pod adresem kontakt@manufakturakawy.com
Prawie
15% Rabat
Nie tym razem
5% Rabat
Przepraszamy
10% Rabat
Innym razem
Przykro nam
Spróbuj ponownie
12% Rabat
Przegrana
Może innym razem