fbpx

Kawa ziarnista

Dlaczego warto pić kawę ziarnistą?

Kawa ziarnista uznawana jest za najlepszy rodzaj kawy. Czy słusznie? Dlaczego warto wybrać kawę ziarnistą do samodzielnego mielenia zamiast kawy mielonej lub rozpuszczalnej? O tym piszemy w dzisiejszym artykule.

Czym jest kawa ziarnista?

Kawa ziarnista to inaczej palone ziarna kawy, których odmierzoną porcję mielimy bezpośrednio przed zaparzaniem. Kawa ziarnista jest dzięki temu po prostu świeższa, a przez to do naszej filiżanki trafia wysokiej jakości napój o intensywnym smaku i aromacie, bogatym w subtelne nuty, charakterystyczne dla prawdziwych kaw z poszczególnych zakątków świata.

7,0094,00 z VAT
8,00101,00 z VAT

Jeśli nie kawa ziarnista to jaka?

Innym rodzajem kawy jest kawa mielona, czyli taka, której ziarna są palone i mielone bezpośrednio przez jej producenta. Choć przygotujemy ją szybciej, ponieważ odpada nam etap samodzielnego mielenia ziaren przed każdym parzeniem, to zapłacimy za to gorszym smakiem ulubionego napoju. Poza tym w przypadku kaw mielonych niejednokrotnie okazywało się, że w opakowaniu, poza kawą, mamy jeszcze wypełniacze, chociażby takie jak mielony groch czy inne składniki, które psują smak oryginalnej kawy. Poza tym pomimo zapewnień, że mamy do czynienia ze 100% Arabiką, często dostawaliśmy mieszankę kaw z dodatkiem Robusty.

Natomiast decydując się na kawę ziarnistą, dokładnie wiemy, co pijemy. W zamian za nieco wyższą cenę świeżo palonej kawy i kilka chwil poświęconych na jej mielenie przed zaparzeniem, zyskujemy gwarancję wysokiej jakości kawy i jej naturalnych walorów smakowych.

Zapewne nieraz słyszeliście również o kawie rozpuszczalnej, ale to określenie jest raczej nadużyciem. Kawa rozpuszczalna to nic innego niż wyciąg sporządzony na bazie kawy, który w dodatku posiada o połowę mniej kofeiny. W takim przypadku wygoda również zostaje okupiona niższą jakością przyrządzanego napoju.

Na co zwrócić uwagę kupując kawę ziarnistą?

Jedną z najważniejszych kwestii, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze kawy ziarnistej, jest data palenia ziaren. Najlepsze kawy zawsze posiadają na opakowaniu szczegółowe informacje takie jak: odmiana botaniczna, region i plantacja, z której pochodzą ziarna, wysokość, na jakiej uprawiane są kawowce, metoda obróbki zebranych owoców, profil smakowy kawy i stopień wypalenia ziaren. Wśród nich powinna znaleźć się również dokładną datę palenia ziaren. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wybrana przez nas kawa jest świeżo palona, a po jej zaparzeniu będziemy mogli delektować się jej naturalnym smakiem.

Kolejną ważną sprawą jest region pochodzenia kawy ziarnistej, gdyż na smak i jakość uzyskiwanych ziaren wpływa w znacznym stopniu miejsce położenia plantacji. Chodzi tu o unikalne połączenie charakterystycznej dla danego regionu gleby, wysokości upraw oraz warunków atmosferycznych. Bez zagłębiania się w szczegóły możemy powiedzieć, że kawa z Afryki będzie miała owocowo-kwiatowy aromat o wyraźnej, naturalnej kwasowości, natomiast ziarna z Ameryki Środkowej i Południowej będą charakteryzowały się czekoladowo-orzechową nutą z domieszką karmelu.

Na koniec warto podkreślić, że świeżo palona kawa ziarnista smakuje najlepiej przez około kilka tygodni od wypalenia. Po tym czasie zacznie wietrzeć, czyli tracić swoją świeżość i walory smakowe. Z tego względu warto jednorazowo kupować mniejsze ilości kawy ziarnistej, tak aby starczyły na około miesiąc.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

X