fbpx

Metody obróbki kawy

Słońcem opalane, czyli metody obróbki kawy

Zastanawiałaś się kiedyś, co dzieje się z kawą po tym, gdy nadejdzie czas zbiorów? Co muszą przejść ziarna, zanim trafią do twojego młynka? Dziś opowiemy o pierwszym etapie tej podróży, a zarazem o jednym z najważniejszych czynników, który w ogromnym stopniu wpływa na smak kawy. O czym mowa? O metodach obróbki kawy.

Na sucho, mokro czy miodowo?
Obróbka kawy to proces, który następuje bezpośrednio po tym, gdy wisienki kawowca, w których ukryte są ziarna, zostają zebrane. Aby dotrzeć do tych ziaren, należy usunąć miąższ wisienki i to właśnie ten proces nazywamy obróbką. Istnieje kilka metod obróbki kawy, w dzisiejszym artykule omówimy trzy z nich: na sucho, na mokro i metodę miodową.

Dry lub natural, czyli metoda na sucho
Metoda obróbki kawy na sucho jest najstarszym, a zarazem najprostszym sposobem pozyskiwania ziaren kawy, do którego nie wykorzystuje się wody.
Zebrane wisienki kawowca rozkłada się na betonie na pełnym słońcu, aż miąższ okalający ziarna stanie się na tyle kruchy, że zacznie sam odpadać. Następnie dalej suszymy ziarna, aż do pożądanego poziomu wilgotności.
Kawa po takich zabiegach charakteryzuje się intensywnym, mocno owocowym smakiem, dużym body i słodyczą oraz niską kwasowością.

Wet lub washed, czyli metoda na mokro
Metoda obróbki kawy na mokro jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż metoda na sucho, ponieważ wymaga transportu zebranych wisienek do młyna oraz użycia wody, która w niektórych regionach uprawy kawy jest na wagę złota.
W pierwszym etapie wisienki kawy trafiają do specjalnej maszyny (depulper), która mechanicznie zrywa miąższ z ziaren. Następnie ziarna trafiają do basenu fermentacyjnego, gdzie w procesie fermentacji usuwane są pozostałe resztki miąższu. Kolejnym etapem jest płukanie, które ma na celu usunięcie z ziaren brudu i zanieczyszczeń. Dopiero po tym następuje suszenie ziaren aż do momentu uzyskania około 11-14% wilgotności.
Kawa obrabiana na mokro ma delikatniejszy smak, ale bardziej intensywną kwasowość niż kawa po obróbce na sucho.

Honey lub pulped, czyli obróbka miodowa
Smakowicie brzmiąca obróbka miodowa łączy w sobie etapy dwóch poprzednich metod. Na początek miąższ zostaje mechanicznie zdarty z ziaren, jak to ma miejsce w metodzie na mokro. Następnie ziarna z resztkami miąższu wystawia się na słońce do wysuszenia do wilgotności około 11-12%. Schnące na betonie ziarna są posklejane i wyglądają jak oblane miodem i właśnie stad wzięła się nazwa tej metody.
Kawa po obróbce miodowej ma wysoką słodycz i bardzo owocowy smak. Charakteryzuje się delikatną, słodką kwasowością, a jej body jest większe niż w przypadku obróbki na mokro.

Jeden komentarz o "Metody obróbki kawy"

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

×
ODBIERZ RABAT NA NASZE KAWY
Zakręć kołem i odbierz kupon rabatowy na nasze kawy.
Wystarczy że wypełnisz poniższy formularz i możesz odebrać swój rabat na naszym Kole Fortuny:
Zasady
-kupon działa tylko na kawy w opakowaniach 250g, 500g i 1kg
- Oszukiwanie jest niedozwolone ;)
- Rabat nie łączy się z innymi promocjami i rabatami
- Rabat jest aktywny tylko przez 2 dni


Administratorem danych osobowych jest SAMUM Piotr Grzywacz z siedzibą w Nowej Iwicznej, ul. Zimowa 5/1, 05-500 Nowa Iwiczna, NIP: 732-192-53-95.

Podane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych produktów i usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) (wysyłka broszur drukowanych, wysyłka e-maili, kontakt telefoniczny) oraz w celach określonych w poszczególnych zgodach, które Państwo wyrazili.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, nie jest wymogiem ustawowym lub umownym oraz nie stanowi warunku zawarcia umowy. Można wyrazić zarówno wszystkie zgody lub niektóre z nich, jak i nie wyrazić żadnej.

W każdej chwili mogą Państwo cofnąć każdą zgodę udzieloną SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) w związku z przetwarzaniem danych osobowych bez ponoszenia negatywnych konsekwencji. Wystarczy wysłać e-mail, zadzwonić lub przesłać wiadomość pocztą tradycyjną na wskazane powyżej dane kontaktowe. Wolę cofnięcia zgody można wyrazić w dowolny sposób, jedynym warunkiem jest, aby dotarła ona do naszej wiadomości. Cofnięcie zgody nie wpływa na legalność przetwarzania Państwa danych przed tym czynem, tzn. do momentu cofnięcia zgody przetwarzanie Państwa danych przez SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) jest legalne. Odnośnie do przetwarzania Państwa danych w celu marketingu własnych produktów lub usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) mogą Państwo wnieść sprzeciw.

Państwa dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu przetwarzaniu (np. profilowaniu), które wywołuje wobec Państwa skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na Państwa wpływa, niemniej jednak korzystamy z plików cookies oraz innych systemów rejestrujących ruch na naszych stronach internetowych.

Z naszym inspektorem ochrony danych osobowych można skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 607-868-961 lub e-mailowo pod adresem kontakt@manufakturakawy.com
Prawie
15% Rabat
Nie tym razem
5% Rabat
Przepraszamy
10% Rabat
Innym razem
Przykro nam
Spróbuj ponownie
12% Rabat
Przegrana
Może innym razem