fbpx

Co w kawie siedzi

Co w kawie siedzi, czyli skład chemiczny kawy?
Zastanawiałaś się kiedyś co znajduje się w twojej ulubionej kawie? Poza „życiodajną” kofeiną oczywiście;-) Jako że kawa jest najpopularniejszą używką, po którą nie jeden z nas sięga nawet kilka razy dziennie, warto zastanowić się, jaki składniki odżywcze w niej znajdziemy. W dzisiejszym artykule śpieszymy z odpowiedzią, na to arcyciekawe pytanie!

Czym pachnie kawa?
Oczywiście zależy to od gatunku danej kawy. Ciekawostką jest jednak fakt, że kawa jest najbardziej aromatycznym produktem w naszej kuchni. W zależności od odmiany i jakości ziaren zawierają one aż 800-1000 różnych związków, które definiują jej smak i aromat. To właśnie m.in. w zależności od konfiguracji tych składników, poszczególne kawy mają tak różnorodny smak i aromat.

Kofeina
Po pierwsze i właściwie najważniejsze, w kawie znajdziemy wspomnianą wcześniej kofeinę. Arabica zawiera około 0,7-1,6% kofeiny, a robusta 1,7-4%. To właśnie kofeina odpowiada za stan naszego pobudzenia, a także za wyczuwalną w kawie goryczkę.

Witaminy i minerały
Może cię to zaskoczy, ale w kawie znajdują się zarówno witaminy, jak i minerały. Zarówno przed, jak i po procesie wypalania ziaren zawierają one kwas foliowy, witaminę E oraz witaminy z grupy B. Wprawdzie pijąc nawet hektolitry kawy, nie zaspokoimy dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na te witaminy, ale możemy pocieszać się tym faktem, sięgając po kolejną małą czarną w ciągu ciężkiego dnia.
Minerały stanowią około 4% składu ziaren. Kawa zawiera przede wszystkim magnes, fosfor, wapń oraz potas. W dużo mniejszych ilościach występują w niej również żelazo, sód, nikiel, cynk, miedź, kobalt, chrom, fluor oraz jod.

Woda
W ziarnach kawy obecna jest również woda. Kawa niepoddana procesowi palenia powinna zawierać maksymalnie 13% wody. W innym przypadku uznawana za kawę słabej jakości. Natomiast ziarna po wypalaniu zawierają na ogół około 1% wody.

Kwasy organiczne, fenolowe i tłuszczowe

W wyniku palenia ziaren powstają w nich kwasy organiczne: kwas mlekowy, octowy, mrówkowy i glikolowy.

Z kolei zawartość kwasów fenolowych (polifenoli) zmniejsza się podczas wypalania. Surowa arabica zawiera około 6% polifenoli, a robusta 10%. Kawa zawiera najwięcej polifenoli takich jak kwas chlorogenowy (ma właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze), kawowy i ferulowy.
Kwasy tłuszczowe stanowią około 7-17% składu chemicznego kawy, a ich ilość zależy od metody parzenia kawy. Tłuszcze zatrzymują się na papierowym filtrze, a zaparzenie ziaren w wodzie o temperaturze poniżej 80°C sprawi, że pozostaną one w fusach. Z kolei drobniejsze zmielenie ziaren przed zaparzeniem uwolni do napoju więcej cząsteczek tłuszczowych. W kawie znajdziemy takie kwasy tłuszczowe jak kwas linolowy, palmitynowy, oleinowy, stearynowy, arachinowy, linolenowy i behenowy.

Białka i węglowodany
Kawa surowa, przed paleniem, zawiera białka i węglowodany. Tych pierwszych jest około 13%, ale ulegają one rozpadowi podczas wypalania ziaren.
W surowych ziarnach znajduje się około 40% cukrów, przede wszystkim w postaci sacharozy. Podczas palenia większość z nich rozpada się do postaci substancji cukrowych. Jednak podczas zaparzania kawy zostają one w fusach.

Skład chemiczny kawy jest bardzo bogaty i różnorodny, dzięki czemu każdy z nas może znaleźć odmianę kawę i sposób parzenia idealnie dopasowany do własnego gustu. My jak zwykle zachęcamy cię do wypróbowania najróżniejszych kaw z różnych zakątków świata, które regularnie wypalamy specjalnie dla ciebie.

Jeden komentarz o "Co w kawie siedzi"

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

×
ODBIERZ RABAT NA NASZE KAWY
Zakręć kołem i odbierz kupon rabatowy na nasze kawy.
Wystarczy że wypełnisz poniższy formularz i możesz odebrać swój rabat na naszym Kole Fortuny:
Zasady
-kupon działa tylko na kawy w opakowaniach 250g, 500g i 1kg
- Oszukiwanie jest niedozwolone ;)
- Rabat nie łączy się z innymi promocjami i rabatami
- Rabat jest aktywny tylko przez 2 dni


Administratorem danych osobowych jest SAMUM Piotr Grzywacz z siedzibą w Nowej Iwicznej, ul. Zimowa 5/1, 05-500 Nowa Iwiczna, NIP: 732-192-53-95.

Podane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych produktów i usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) (wysyłka broszur drukowanych, wysyłka e-maili, kontakt telefoniczny) oraz w celach określonych w poszczególnych zgodach, które Państwo wyrazili.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, nie jest wymogiem ustawowym lub umownym oraz nie stanowi warunku zawarcia umowy. Można wyrazić zarówno wszystkie zgody lub niektóre z nich, jak i nie wyrazić żadnej.

W każdej chwili mogą Państwo cofnąć każdą zgodę udzieloną SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) w związku z przetwarzaniem danych osobowych bez ponoszenia negatywnych konsekwencji. Wystarczy wysłać e-mail, zadzwonić lub przesłać wiadomość pocztą tradycyjną na wskazane powyżej dane kontaktowe. Wolę cofnięcia zgody można wyrazić w dowolny sposób, jedynym warunkiem jest, aby dotarła ona do naszej wiadomości. Cofnięcie zgody nie wpływa na legalność przetwarzania Państwa danych przed tym czynem, tzn. do momentu cofnięcia zgody przetwarzanie Państwa danych przez SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) jest legalne. Odnośnie do przetwarzania Państwa danych w celu marketingu własnych produktów lub usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) mogą Państwo wnieść sprzeciw.

Państwa dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu przetwarzaniu (np. profilowaniu), które wywołuje wobec Państwa skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na Państwa wpływa, niemniej jednak korzystamy z plików cookies oraz innych systemów rejestrujących ruch na naszych stronach internetowych.

Z naszym inspektorem ochrony danych osobowych można skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 607-868-961 lub e-mailowo pod adresem kontakt@manufakturakawy.com
Prawie
15% Rabat
Nie tym razem
5% Rabat
Przepraszamy
10% Rabat
Innym razem
Przykro nam
Spróbuj ponownie
12% Rabat
Przegrana
Może innym razem