fbpx

Oto kraje, w których produkuje się kawę

Kawa to jeden z najpopularniejszych produktów eksportowanych do niemal każdego kraju na świecie. Jako że jest to trzeci najczęściej spożywany napój – zaraz po wodzie oraz herbacie – popyt na ziarna tej rośliny sprawia, że kraje ją produkujące dostarczają nam niezmiennie jej ogromne ilości.

Szacuje się, że najczęściej pojawiającą się na rynku odmianą kawy jest arabika, jej udział to niemal 70%. Dla porównania – tańsza w produkcji i łatwiejsza w uprawie robusta ma jedynie 30%. Wypijamy miliardy kubków kawy rocznie.

Te kraje produkują najwięcej kawy

Największym producentem ziaren kawy pozostaje niezmiennie od 150 lat Brazylia. Jak pokazują wyliczenia International Coffee Organization – organizacji zajmującej się między innymi handlem tym produktem – jedynie w 2016 roku kraj ten wyprodukował 2 595 000 ton kawy. Jednym z powodów dominacji tego państwa na świecie jest fakt, że jego klimat oraz temperatura są idealne do hodowania tej rośliny.

Kolejny producent może być zaskoczeniem. Wietnam znany jest jako miejsce, w którym można wypić jeden z lepszych napojów kawowych, zawierający mleko skondensowane, ale jest również coraz bardziej liczącym się na świecie eksporterem. Warto wspomnieć, że eksport kawy stanowi poważny element wietnamskiej gospodarki, a jego udział nieustannie się zwiększa (dla porównania: 6 000 ton w 1975 roku i 1 650 000 ton w 2016).

Kawy z Kolumbii i Etiopii są bardzo dobrze znane amatorom tego napoju. Szczególnie te kolumbijskie był do niedawna drugimi najczęściej kupowanymi przez kawoszy. Ostatnio jednak uprawy tej kawy zmniejszają się, a winą za to obarcza się klimat panujący w tym kraju. Rosnące temperatury oraz opady atmosferyczne sprawiają, że warunki klimatyczne nie sprzyjają już uprawie. Na szczęście takie problemy omijają Etiopię, która eksportuje niemal 28% rocznej produkcji arabiki. Miejsce pracy przy jej produkcji znajduje niemal 15 milionów mieszkańców, a najbardziej znane rodzaje arabiki są prawnie chronione przez rząd.

Pomimo że Indonezja nie jest popularnym producentem kawy, fani robusty powinni zwrócić na nią uwagę. Kraj ten ma idealny klimat do uprawiania właśnie tej odmiany, a jego dodatkową zaletą jest doskonałe położenie geograficzne (blisko równika, wiele regionów górzystych). Kraj ten słynie przede wszystkim z uprawy kopi luwak, uznawanej za jedną z najdroższych odmian kawy na świecie.
W naszym zestawieniu nie sposób nie wspomnieć również o Indiach, Gwatemali, Hondurasie i Ugandzie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na pierwsze państwo, które dostarcza kawę o unikalnym aromacie przypraw. Powodem tego jest fakt, że ta roślina często uprawiana jest tuż obok kardamonu czy cynamonu.

Jeden komentarz o "Oto kraje, w których produkuje się kawę"

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

×
ODBIERZ RABAT NA NASZE KAWY
Zakręć kołem i odbierz kupon rabatowy na nasze kawy.
Wystarczy że wypełnisz poniższy formularz i możesz odebrać swój rabat na naszym Kole Fortuny:
Zasady
-kupon działa tylko na kawy w opakowaniach 250g, 500g i 1kg
- Oszukiwanie jest niedozwolone ;)
- Rabat nie łączy się z innymi promocjami i rabatami
- Rabat jest aktywny tylko przez 2 dni


Administratorem danych osobowych jest SAMUM Piotr Grzywacz z siedzibą w Nowej Iwicznej, ul. Zimowa 5/1, 05-500 Nowa Iwiczna, NIP: 732-192-53-95.

Podane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych produktów i usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) (wysyłka broszur drukowanych, wysyłka e-maili, kontakt telefoniczny) oraz w celach określonych w poszczególnych zgodach, które Państwo wyrazili.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, nie jest wymogiem ustawowym lub umownym oraz nie stanowi warunku zawarcia umowy. Można wyrazić zarówno wszystkie zgody lub niektóre z nich, jak i nie wyrazić żadnej.

W każdej chwili mogą Państwo cofnąć każdą zgodę udzieloną SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) w związku z przetwarzaniem danych osobowych bez ponoszenia negatywnych konsekwencji. Wystarczy wysłać e-mail, zadzwonić lub przesłać wiadomość pocztą tradycyjną na wskazane powyżej dane kontaktowe. Wolę cofnięcia zgody można wyrazić w dowolny sposób, jedynym warunkiem jest, aby dotarła ona do naszej wiadomości. Cofnięcie zgody nie wpływa na legalność przetwarzania Państwa danych przed tym czynem, tzn. do momentu cofnięcia zgody przetwarzanie Państwa danych przez SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) jest legalne. Odnośnie do przetwarzania Państwa danych w celu marketingu własnych produktów lub usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) mogą Państwo wnieść sprzeciw.

Państwa dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu przetwarzaniu (np. profilowaniu), które wywołuje wobec Państwa skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na Państwa wpływa, niemniej jednak korzystamy z plików cookies oraz innych systemów rejestrujących ruch na naszych stronach internetowych.

Z naszym inspektorem ochrony danych osobowych można skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 607-868-961 lub e-mailowo pod adresem kontakt@manufakturakawy.com
Prawie
15% Rabat
Nie tym razem
5% Rabat
Przepraszamy
10% Rabat
Innym razem
Przykro nam
Spróbuj ponownie
12% Rabat
Przegrana
Może innym razem