fbpx

Kawa pod białą chmurką. Jak wybrać spieniacz do kawy?

Picie kawy stało się już naszym codziennym rytuałem. Mocne espresso nie jest już jedynym wariantem tego napoju, pomimo że wciąż pozostaje niedoścignionym liderem i symbolem kawy doskonałej. Coraz częściej eksperymentujemy, wzbogacamy smak o dodatki, a jednym z tych, które lubimy najbardziej jest mleko, najlepiej mocno spienione, ze sztywną pianką, która nadaje kawie delikatnego smaku, a jednocześnie bardzo smakowicie się prezentuje. Aby puszysta pianka pokryła czarną kawę, potrzebujesz spieniacza do mleka.

„Magia” spieniania mleka

Jak to się dzieje, że z płynnej konsystencji powstaje puszysta, delikatna, sztywna chmurka? Niezależnie od rodzaju spieniacza do mleka, każde urządzenie działa w ten sam sposób. Następuje denaturacja mleka oraz natychmiastowe jego napowietrzenie. Ważna jest jednak temperatura mleka, jeżeli jest ono ciepłe, spieni się szybciej, w przypadku mleka zimnego trzeba użyć bardziej zaawansowanego spieniacza lub cierpliwie dłużej je spieniać.

Znaczenie ma także to, jak bardzo tłuste jest mleko. Idealną piankę w najkrótszym czasie uzyskamy, wybierając mleko o 3,2 – procentowej zawartości tłuszczu lub mleko specjalnie do tego przeznaczone. Spieniacze o dużej mocy poradzą sobie jednak równie dobrze z mlekiem o mniejszej zawartości tłuszczu.

Spieniacze do mleka w kilku wariantach

W sklepach można spotkać urządzenia te od tych o najprostszym działaniu i bardzo prostej obsłudze po zaawansowane i wielofunkcyjne.

  • Spieniacz ręczny – najprostszy, najtańszy oraz najbardziej praktyczny, szczególnie kiedy chcemy zabrać go ze sobą w podróż i napić się dobrej kawy np. w schronisku górskim. Zasilany jest na baterię, ma ergonomiczny kształt i niewielkie rozmiary. Spienianie odbywa się przy pomocy sprężynki o okrągłym kształcie, którą zanurzamy w mleku. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby wprawić sprężynkę w ruch.
  • Spieniacz tłokowy – jest w formie naczynia zamykanego pokrywką. Wewnątrz znajduje się tłok, który poruszany jest ręcznie. Gadżet również nie potrzebuje zasilania elektrycznego, jednak jest mniej poręczny i mobilny niż spieniacz ręczny. Chcąc spienić mleko, należy poruszać uchwytem w górę i w dół, w wyniku czego mleko zostaje napowietrzone.
  • Spieniacz elektryczny – najbardziej zaawansowany, posiadający najwięcej opcji i jednocześnie najdroższy spieniacz. Dzięki niemu w krótkim czasie i bez żadnego wysiłku otrzymujemy spienione mleko. Może być zasilany na dwa sposoby – bateriami lub prądem elektrycznym. Posiada funkcję podgrzewania mleka, dzięki czemu nie musimy tego robić wcześniej, zaoszczędzamy czas, urządzenie wykonuje za nas całą pracę.
  • Spieniacz indukcyjny – umożliwia spienienie mleka podgrzanego indukcyjnie, co powoduje, że urządzenie jest wydajniejsze, niż inne podobne modele.

Ręczny, elektryczny, tłokowy…?

Zanim wybierzesz spieniacz do kawy, odpowiedz sobie na pytanie, jak często będziesz go używać. To jeden z ważniejszych czynników, który pozwoli Ci dostosować urządzenie do indywidualnych potrzeb. Jeżeli będzie służył on tylko Tobie, nie planujesz się z nim rozstawać nawet podczas wyjazdów, to spieniacz ręczny spełni swoją rolę. W przypadku kiedy konieczne jest przygotowanie większej ilości spienionego mleka, lepszym rozwiązaniem będzie spieniacz tłokowy. Ten elektryczny to propozycja dla prawdziwych miłośników idealnej kawy latte, którzy chętnie dzielą się tą samodzielnie przygotowaną z rodziną i bliskimi. Jest to również wariant najwygodniejszy oraz najdokładniejszy.

Spieniacze elektryczne oraz tłokowe różnią się ponadto objętością pojemnika i mocą, w przypadku elektrycznych ważna jest też funkcja podgrzewania mleka. Niektóre modele pozwalają również na wybór opcji spieniania na zimno, co jest ciekawym dodatkiem. Spieniacz do mleka – ręczny, elektryczny czy tłokowy – powinien znaleźć się na wyposażeniu kuchni każdego kawosza, który ceni sobie nie tylko wyjątkowy smak i aromat kawy, ale też jej estetyczny i ładny wygląd.

 

 

 

 


 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×
ODBIERZ RABAT NA NASZE KAWY
Zakręć kołem i odbierz kupon rabatowy na nasze kawy.
Wystarczy że wypełnisz poniższy formularz i możesz odebrać swój rabat na naszym Kole Fortuny:
Zasady
-kupon działa tylko na kawy w opakowaniach 250g, 500g i 1kg
- Oszukiwanie jest niedozwolone ;)
- Rabat nie łączy się z innymi promocjami i rabatami
- Rabat jest aktywny tylko przez 2 dni


Administratorem danych osobowych jest SAMUM Piotr Grzywacz z siedzibą w Nowej Iwicznej, ul. Zimowa 5/1, 05-500 Nowa Iwiczna, NIP: 732-192-53-95.

Podane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych produktów i usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) (wysyłka broszur drukowanych, wysyłka e-maili, kontakt telefoniczny) oraz w celach określonych w poszczególnych zgodach, które Państwo wyrazili.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, nie jest wymogiem ustawowym lub umownym oraz nie stanowi warunku zawarcia umowy. Można wyrazić zarówno wszystkie zgody lub niektóre z nich, jak i nie wyrazić żadnej.

W każdej chwili mogą Państwo cofnąć każdą zgodę udzieloną SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) w związku z przetwarzaniem danych osobowych bez ponoszenia negatywnych konsekwencji. Wystarczy wysłać e-mail, zadzwonić lub przesłać wiadomość pocztą tradycyjną na wskazane powyżej dane kontaktowe. Wolę cofnięcia zgody można wyrazić w dowolny sposób, jedynym warunkiem jest, aby dotarła ona do naszej wiadomości. Cofnięcie zgody nie wpływa na legalność przetwarzania Państwa danych przed tym czynem, tzn. do momentu cofnięcia zgody przetwarzanie Państwa danych przez SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) jest legalne. Odnośnie do przetwarzania Państwa danych w celu marketingu własnych produktów lub usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) mogą Państwo wnieść sprzeciw.

Państwa dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu przetwarzaniu (np. profilowaniu), które wywołuje wobec Państwa skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na Państwa wpływa, niemniej jednak korzystamy z plików cookies oraz innych systemów rejestrujących ruch na naszych stronach internetowych.

Z naszym inspektorem ochrony danych osobowych można skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 607-868-961 lub e-mailowo pod adresem kontakt@manufakturakawy.com
Prawie
15% Rabat
Nie tym razem
5% Rabat
Przepraszamy
10% Rabat
Innym razem
Przykro nam
Spróbuj ponownie
12% Rabat
Przegrana
Może innym razem