fbpx

Dlaczego nie możesz żyć bez kofeiny?

Dlaczego nie możesz żyć bez kofeiny? 13 naukowych powodów, które usprawiedliwiają twoją miłość do kawy!

Każdy ma swoje powody, dla których pije kawę. Jedni robią to dla towarzystwa, inni dla pobudzenia, a wielu po prostu kocha jej smak. Może należysz do grona osób, które twierdzą, że bez kawy nie potrafią żyć i sprawnie funkcjonować? Nawet nie wiesz, jak możesz być bliski prawdy. Poniżej przedstawiamy 13 powodów, dla których warto sięgać po kawę.

 1. Energia
  Zapewne wielokrotnie doświadczyłeś, jak zawarta w kawie kofeina pobudza i dodaje energii. Dzieje się tak dlatego, że kofeina jest antagonistą receptorów adenozynowych. W normalnych warunkach adenozyna łączy się z receptorami adenozynowymi, przez co działa uspokajająco i relaksująco. Kofeina, która z łatwością pokonuje barierę krew-mózg, łączy się z tymi receptorami zamiast adenozyny, co zwiększa wydzielanie m.in. adrenaliny, serotoniny i dopaminy, co odczuwamy jako przypływ energii i pobudzenie do działania.
 2. Zmniejsza ryzyko depresji
  Badania przeprowadzone w Harvard School of Public Health wykazały, że kobiety, które spożywają 4 i więcej filiżanek kawy dziennie mają aż o 20% mniejsze szanse na popadnięcie w depresję i popełnienie samobójstwa.
 3. Wzmacnia DNA
  Jeszcze inne badania pokazały, że u kawoszy rzadziej dochodzi do spontanicznych uszkodzeń DNA w białych krwinkach.
 4. Mniejsze zachcianki
  Kawa tłumi apetyt, dzięki czemu skutecznie wspiera nas w walce ze zbędnymi kilogramami. Od dzisiaj zamiast dokładki, proś o ulubioną małą czarną!
 5. Spala kalorie
  Kawa połączona z regularną aktywnością fizyczną stymuluje termogenezę, co sprzyja lepszemu spalaniu kalorii i tłuszczu. To dlatego kofeina jest składnikiem wielu suplementów diety.
 6. Polepsza koncentrację
  Kofeina zawarta w kawie zaczyna działać już po 5 minutach, co odczuwamy nie tylko jako przypływ energii, ale też zwiększoną zdolność koncentracji.
 7. Stymuluje centralny układ nerwowy
  Kofeina jest najpopularniejszą substancja psychoaktywną na świecie. Spożywana w formie kawy rozpieszcza nasze kubki smakowe, bez skutków ubocznych.
 8. Ratuje życie
  Osoby, które piją od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie, mają aż o 15% niższy wskaźnik śmierci.
 9. Jest zdrowa
  Jak pokazują badania, kawa to bardzo napój, który zawiera setki biologicznie aktywnych składników, z których najpopularniejszą jest kofeina.
 10. Redukuje ryzyko wystąpienia wielu chorób
  Na tej liście znajduje się m.in. choroba Alzheimera, choroby serca, artretyzm, cukrzyca t. 2, czy choroba Parkinsona (u mężczyzn).
 11. Polepsza nastrój i czujność
  Kolejne badania wykazały, że kofeina zwiększa ilość i aktywność serotoniny, czyli hormonu szczęścia.
 12. Wpływa na pamięć krótkoterminową
  Badania przeprowadzone w Johns Hopkins University pokazały, że już 1-2 filiżanki kawy poprawiają naszą pamięć krótkoterminową o co najmniej 10%.

13. Źródło antyoksydantów
Jeszcze inne badania wykazały, że pijąc kawę wchłaniamy więcej antyoksydantów, niż spożywając zieloną herbatę, czy jedząc świeże warzywa i owoce.

Już dziś zadbaj o swoje zdrowie i energię, sięgając po jedną z naszych świeżo palonych kaw, sprowadzanych z całego świata!

https://www.healthline.com/nutrition/top-13-evidence-based-health-benefits-of-coffee

https://www.karger.com/Article/Abstract/118984

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

X