fbpx

Mielenie kawy

Mielenie kawy jest jednym z ważniejszych etapów przygotowywania napoju. Od grubości zmielenia zależy jej smak oraz moc.

Grubość zmielenia kawy powinno się dostosowywać do sposobu parzenia. W zależności od tego, czy kawa będzie parzona w ekspresie ciśnieniowym, przelewowym, lub jako turecka, należy inaczej dobierać grubość mielenia.

Niezwykle istotne jest również mielenie kawy tuż przed jej parzeniem. Kawa mielona dużo szybciej traci swój aromat, co przekłada się na jej smak.

Do mielenia kawy należy wykorzystywać dedykowany młynek. Na rynku można kupić dwa rodzaje młynków – młynek żarnowy (w konstrukcji przypomina młynek do pieprzu) oraz młynek z ostrzem, który.

Różnica między tymi dwoma typami młynków jest znacząca:

Młynek żarnowy miażdży ziarna kawy, nie doprowadzając podczas procesu mielenia do nagrzania kawy, przez co kawa zachowuje walory smakowe. Młynki żarowe zazwyczaj umożliwiają regulację grubości mielenia. Przy zakupie takiego młynka warto zwrócić uwagę (na ile to możliwe), lub znaleźć opinie w internecie, czy dany młynek nie mieli kawy zbyt grubo. Młynki żarnowe dostępne są w sklepach oraz allegro za już nieco 100 zł. Często jednak zdarza się, że nie potrafią mielić kawy wystarczająco drobno, co powoduje brak możliwości parzenia espresso.

Młynek z ostrzem to najbardziej popularny typ młynka – posiada ostrze, które tnie zamiast rozłupywać ziarna. Niestety podczas tego procesu podgrzewa kawę wpływając negatywnie na jej smak. W odróżnieniu od młynka żarnowego, niezależnie od zakupionego młynka samemu można kontrolować poziom zmielenia, z jedną uwagą – mało prawdopodobne, aby za każdym razem podczas mielenia można było utrzymać ten sam poziom mielenia (choć może zależeć to od wprawy).

Ogólne założenia dotyczące grubości mielenia:

Im grubsza kawa, tym jej smak i aromat jest słabszy i oczywiście – im drobniej zmielona, tym kawa jest mocniejsza.

Świeżo palona kawa

Warto jednak pamiętać, iż bardzo drobno mielona kawa może mieć zbyt mocny aromat i nie wszystkim musi smakować.

Podczas parzenia w ekspresie ciśnieniowym kawy grubo zmielonej rzadko kiedy pojawia się piana. Im kawa drobniej mielona, tym piana jest bardziej gęsta. Oczywiście wiele zależy również od samego ekspresu.

Warto również pamiętać o tym, że zbyt drobno zmielona kawa może nie nadawać się do parzenia w ekspresie ciśnieniowym – pompka, która ma zazwyczaj 15 bar może nie dać sobie rady z przepchnięciem wody przez kawę. Taka kawa nadaje się zazwyczaj do parzenia po turecku.

I co najważniejsze – warto eksperymentować i dobrać poziom mielenia do własnego gustu i gatunku kawy.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

×
ODBIERZ RABAT NA NASZE KAWY
Zakręć kołem i odbierz kupon rabatowy na nasze kawy.
Wystarczy że wypełnisz poniższy formularz i możesz odebrać swój rabat na naszym Kole Fortuny:
Zasady
-kupon działa tylko na kawy w opakowaniach 250g, 500g i 1kg
- Oszukiwanie jest niedozwolone ;)
- Rabat nie łączy się z innymi promocjami i rabatami
- Rabat jest aktywny tylko przez 2 dni


Administratorem danych osobowych jest SAMUM Piotr Grzywacz z siedzibą w Nowej Iwicznej, ul. Zimowa 5/1, 05-500 Nowa Iwiczna, NIP: 732-192-53-95.

Podane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych produktów i usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) (wysyłka broszur drukowanych, wysyłka e-maili, kontakt telefoniczny) oraz w celach określonych w poszczególnych zgodach, które Państwo wyrazili.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, nie jest wymogiem ustawowym lub umownym oraz nie stanowi warunku zawarcia umowy. Można wyrazić zarówno wszystkie zgody lub niektóre z nich, jak i nie wyrazić żadnej.

W każdej chwili mogą Państwo cofnąć każdą zgodę udzieloną SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) w związku z przetwarzaniem danych osobowych bez ponoszenia negatywnych konsekwencji. Wystarczy wysłać e-mail, zadzwonić lub przesłać wiadomość pocztą tradycyjną na wskazane powyżej dane kontaktowe. Wolę cofnięcia zgody można wyrazić w dowolny sposób, jedynym warunkiem jest, aby dotarła ona do naszej wiadomości. Cofnięcie zgody nie wpływa na legalność przetwarzania Państwa danych przed tym czynem, tzn. do momentu cofnięcia zgody przetwarzanie Państwa danych przez SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) jest legalne. Odnośnie do przetwarzania Państwa danych w celu marketingu własnych produktów lub usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) mogą Państwo wnieść sprzeciw.

Państwa dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu przetwarzaniu (np. profilowaniu), które wywołuje wobec Państwa skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na Państwa wpływa, niemniej jednak korzystamy z plików cookies oraz innych systemów rejestrujących ruch na naszych stronach internetowych.

Z naszym inspektorem ochrony danych osobowych można skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 607-868-961 lub e-mailowo pod adresem kontakt@manufakturakawy.com
Prawie
15% Rabat
Nie tym razem
5% Rabat
Przepraszamy
10% Rabat
Innym razem
Przykro nam
Spróbuj ponownie
12% Rabat
Przegrana
Może innym razem