fbpx

Chemex, kawa z laboratorium

Szklany flakon o smukłym kształcie z drewnianym kołnierzem, niczym pojemniczek z laboratorium chemika. To chemex, w którym przygotowuje się kawę, swoje początki ma w latach 40. XX wieku, a jego pomysłodawcą i twórcą był niemiecki chemik oraz wynalazca Peter Schlumbohm. Chemex okazał się ikoną sztuki przyrządzania wyjątkowej kawy, jednak został doceniony również przez designerów. Dzisiaj kawę z tego szklanego dzbanka nie tylko pije James Bond, ale też jest on elementem wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku.

Kawowa magia, czyli jak przygotować kawę w Chemexie

Niby jedynie szklane naczynie, a tak wiele potrafi. Kawę zaparzamy w nim metodą przelewową bez użycia ciśnienia. Woda przepływa przez zmieloną kawę, którą umieszcza się w specjalnym filtrze. Następnie skrapla się do naczynia i kawa gotowa do picia.

Do sukcesu dobrej kawy z Chemexu nie ma jednego klucza. Warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim dobrej jakości ziarna kawy, które bezpośrednio przed przygotowaniem napoju drobno mielimy, aby woda mogła z filtrze „zalewać” całość zmielonej kawy i czerpać z niej całe dobro. Druga rzecz to papierowy filtr, również nie może być to ten, który jest najtańszy, to od jego jakości w dużym stopniu zależy, czy kawa rozkocha nas w sobie.

Przyrządzanie kawy w chemexie nie jest trudne, jednak jest pewnego rodzaju rytuałem. Jest niczym przygotowywanie chemicznej mieszanki, próba nowego eksperymentu, liczy się precyzja, dokładność i zawsze ta sama sentencja wszystkich kroków.

Najpierw należy „oczyścić” filtr z papierowego zapachu. Umieszczamy go w górnej części Chemexa i przelewamy przez filtr zagotowaną wodę. Mielimy kawę, wsypujemy ją do filtra i zalewamy ją gorącą, ale nie wrzącą wodą. Woda powinna minimalnie zakrywać kawę, a po chwili dolewamy wodę stopniowo. Nie śpieszymy się, liczy się dokładność, to sekret tej metody parzenia kawy idealnej.

Wyjmujemy filtr i kawę rozlewamy do szklanek lub filiżanek. Gotowe, możesz się delektować jej smakiem bądź podzielić się nią ze swoimi bliskimi.

Wybieramy filtr do Chemexa

Wiesz już, że musi być dobry, w przeciwnym razie kawa nie będzie smakować tak, jak powinna. Filtry do Chemexa mają uniwersalny rozmiar, a więc te same używamy do naczyń o pojemności dziesięciu, ośmiu i szczęściu filiżanek. Wyjątkiem jest chemex na trzy filiżanki, do niego trzeba kupić filtr mniejszy, półokrągły. Filtry mogą mieć kolor biały lub być niebielone. Niektórzy twierdzą, że te drugie niekorzystnie wpływają na smak kawy, kwestia gustu i dobrego „oczyszczenia” filtra.

Filtry mogą być okrągłe lub kwadratowe. Te pierwsze równomiernie wystają za rant, a zatem polewanie wody kawą jest wygodniejsze. Z kolei filtry kwadratowe mają charakterystyczne uszy, z łatwością się je wyjmuje. W sklepach znajdziemy filtry już złożone i przeznaczone do samodzielnego złożenia.

Eksperymenty ze smakiem

Kluczowym pytaniem przy przygotowywaniu kawy w Chemexie jest to, ile kawy i wody powinno się stosować. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie i to jest fantastyczne przy tej metodzie parzenia tego energetyzującego napoju. Kawa jest jednak delikatna, dlatego entuzjaści „mocnego uderzenia” powinni stosować więcej ziaren niż miłośnicy mlecznych, subtelnych smaków. Trzeba eksperymentować, to przecież kawa z laboratorium. Każdemu smakuje inna kawa, a teraz masz okazję przygotować tę idealnie odpowiadającą Twoim kubkom smakowym.

Świetnie wygląda, jest idealnym towarzyszem kawowych poranków, przygotowuje kawę doskonałą… Chemex to naczynie z tradycją, bohater wielu filmów oraz wystaw muzealnych. Kto pił z niego kawę, doskonale wie, że to nie ten sam napój, który pije się na co dzień.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

×
ODBIERZ RABAT NA NASZE KAWY
Zakręć kołem i odbierz kupon rabatowy na nasze kawy.
Wystarczy że wypełnisz poniższy formularz i możesz odebrać swój rabat na naszym Kole Fortuny:
Zasady
-kupon działa tylko na kawy w opakowaniach 250g, 500g i 1kg
- Oszukiwanie jest niedozwolone ;)
- Rabat nie łączy się z innymi promocjami i rabatami
- Rabat jest aktywny tylko przez 2 dni


Administratorem danych osobowych jest SAMUM Piotr Grzywacz z siedzibą w Nowej Iwicznej, ul. Zimowa 5/1, 05-500 Nowa Iwiczna, NIP: 732-192-53-95.

Podane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych produktów i usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) (wysyłka broszur drukowanych, wysyłka e-maili, kontakt telefoniczny) oraz w celach określonych w poszczególnych zgodach, które Państwo wyrazili.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, nie jest wymogiem ustawowym lub umownym oraz nie stanowi warunku zawarcia umowy. Można wyrazić zarówno wszystkie zgody lub niektóre z nich, jak i nie wyrazić żadnej.

W każdej chwili mogą Państwo cofnąć każdą zgodę udzieloną SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) w związku z przetwarzaniem danych osobowych bez ponoszenia negatywnych konsekwencji. Wystarczy wysłać e-mail, zadzwonić lub przesłać wiadomość pocztą tradycyjną na wskazane powyżej dane kontaktowe. Wolę cofnięcia zgody można wyrazić w dowolny sposób, jedynym warunkiem jest, aby dotarła ona do naszej wiadomości. Cofnięcie zgody nie wpływa na legalność przetwarzania Państwa danych przed tym czynem, tzn. do momentu cofnięcia zgody przetwarzanie Państwa danych przez SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) jest legalne. Odnośnie do przetwarzania Państwa danych w celu marketingu własnych produktów lub usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) mogą Państwo wnieść sprzeciw.

Państwa dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu przetwarzaniu (np. profilowaniu), które wywołuje wobec Państwa skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na Państwa wpływa, niemniej jednak korzystamy z plików cookies oraz innych systemów rejestrujących ruch na naszych stronach internetowych.

Z naszym inspektorem ochrony danych osobowych można skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 607-868-961 lub e-mailowo pod adresem kontakt@manufakturakawy.com
Prawie
15% Rabat
Nie tym razem
5% Rabat
Przepraszamy
10% Rabat
Innym razem
Przykro nam
Spróbuj ponownie
12% Rabat
Przegrana
Może innym razem