fbpx

Mleko do kawy. Krowie, a może roślinne?

Mleczna biała chmurka na czarnej mocnej kawie stanowi połączenie genialne, które pobudza zmysły, ale również fantastycznie się prezentuje. Perfekcyjnie spienione mleko wymaga jednak zarówno umiejętności, jak również odpowiedniego wyboru mleka i spieniacza. Coraz więcej jest jednak fanów mleka roślinnego, które nadaje temu gorącemu napojowi ciekawego smaku. W jaki sposób  zatem wybrać mleko, aby idealnie trafiało w nasze gusta?

Mleko krowie idealnie spienione

Chcąc uzyskać mleczną białą chmurkę będziesz potrzebować mleka krowiego o minimum 3,2% zawartości tłuszczu. W sklepach dostępne są również takie, które są specjalnymi do spieniania, cechują się większą zawartością białka. Mleko przed spienianiem należy schłodzić w lodówce. Następnie umieszczamy je w dzbanku i zanurzamy dyszę możliwie jak najgłębiej. Delikatnymi, wolnymi ruchami obniżamy dzbanek tak, aby dysza była blisko powierzchni mleka. Sygnałem, że spienia się dobrze, jest jednostajne syczenie, pojawia się ono wtedy, kiedy temperatura mleka osiągnie ok. 38-40 °C.

W kolejnym etapie spieniacz należy przesunąć do bocznej ścianki naczynia, mleko osiąga wówczas temperaturę ok 70-72°C, wtedy kończmy spienianie. W tym momencie mleko powinno mieć 3 warstwy – najniżej mleko jest niespienione, wyżej ma gęstą i gładką konsystencję, a na samy wierzchu jest pianka jest rzadka. Wszystkie warstwy trzeba ze sobą połączyć.

Można również zaopatrzyć się w ręczny spieniacz do mleka, to rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają ekspresu. W jego przypadku także należy wybrać mleko tłuste, jednak wcześniej konieczne jest jego podgrzanie do temperatury ok. 70 °C. Postępujemy podobnie jak przy dyszy do spieniania, po ok. 60 sekundach powinniśmy mieć gotową delikatną mleczną chmurkę. Sztywną piankę uzyskamy, wydłużając czas spieniania do 3 minut.

Mleko roślinne do kawy? Czemu nie!?

Kokosowe, sojowe, ryżowe, migdałowe, orzechowe… mleko, a właściwie napój roślinny coraz częściej pojawia się na sklepowych półkach. To propozycja dla miłośników kawy z mlekiem, których organizm nie toleruje laktozy. Trzeba jednak podkreślić, że nie najlepiej sprawdza się do spieniania, nie jest wystarczająco tłuste i tym niemożliwie jest uzyskanie sztywnej pianki. Jednak smak napojów roślinnych może być ciekawym doświadczeniem dla kawoszy. Sojowe mleko przy odrobinie cierpliwości można ubić na delikatną piankę, co jest spowodowane jego większą zawartością tłuszczu niż w przypadku innych roślinnych napojów. Jego smak jest delikatny, a dodatkowymi zaletami jest duża zawartość wapnia oraz białka.

Migdałowe mleko to kolejna propozycja dla kawoszy, którzy lubią eksperymentować. Trzeba jednak uważać na jego skład, często znajdziemy w nim dodatek cukru lub soli, za sprawą których zmienia się jego smak. Najlepsze jest to naturalne, delikatnie orzechowe, z nutą słodkości i słonego smaku. Ryżowe mleko jest słodsze, a zatem korzystając z niego, można zrezygnować ze słodzenia cukrem. Godne uwagi jest również mleko kokosowe, chyba najbardziej popularne. Do wyboru mamy gęste mleczko kokosowe z puszki o dużej zawartości tłuszczu i mleko kokosowe z kartonu. Z pierwszego można „wyczarować” mleczną śmietankę o ciekawym kokosowym smaku. To doskonała opcja dla fanów kokosa i kawy.

Do kawy zamiast słodkiego orzechowego syropu można dodać orzechowe mleko o aromacie orzecha laskowego lub nerkowca. Jest nawet słodsze od ryżowego, dlatego również kawy z jego dodatkiem nie słodzimy.

Mleka roślinne pojawiają się coraz częściej także w kawiarniach. Goście mogą wybrać je zamiast tradycyjnego mleka krowiego. Warto chociaż raz spróbować takiej „innej” kawy, być może okaże się ona pyszną „odskocznią” od kawy, jaką pijesz na co dzień.


 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

×
ODBIERZ RABAT NA NASZE KAWY
Zakręć kołem i odbierz kupon rabatowy na nasze kawy.
Wystarczy że wypełnisz poniższy formularz i możesz odebrać swój rabat na naszym Kole Fortuny:
Zasady
-kupon działa tylko na kawy w opakowaniach 250g, 500g i 1kg
- Oszukiwanie jest niedozwolone ;)
- Rabat nie łączy się z innymi promocjami i rabatami
- Rabat jest aktywny tylko przez 2 dni


Administratorem danych osobowych jest SAMUM Piotr Grzywacz z siedzibą w Nowej Iwicznej, ul. Zimowa 5/1, 05-500 Nowa Iwiczna, NIP: 732-192-53-95.

Podane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych produktów i usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) (wysyłka broszur drukowanych, wysyłka e-maili, kontakt telefoniczny) oraz w celach określonych w poszczególnych zgodach, które Państwo wyrazili.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, nie jest wymogiem ustawowym lub umownym oraz nie stanowi warunku zawarcia umowy. Można wyrazić zarówno wszystkie zgody lub niektóre z nich, jak i nie wyrazić żadnej.

W każdej chwili mogą Państwo cofnąć każdą zgodę udzieloną SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) w związku z przetwarzaniem danych osobowych bez ponoszenia negatywnych konsekwencji. Wystarczy wysłać e-mail, zadzwonić lub przesłać wiadomość pocztą tradycyjną na wskazane powyżej dane kontaktowe. Wolę cofnięcia zgody można wyrazić w dowolny sposób, jedynym warunkiem jest, aby dotarła ona do naszej wiadomości. Cofnięcie zgody nie wpływa na legalność przetwarzania Państwa danych przed tym czynem, tzn. do momentu cofnięcia zgody przetwarzanie Państwa danych przez SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) jest legalne. Odnośnie do przetwarzania Państwa danych w celu marketingu własnych produktów lub usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) mogą Państwo wnieść sprzeciw.

Państwa dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu przetwarzaniu (np. profilowaniu), które wywołuje wobec Państwa skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na Państwa wpływa, niemniej jednak korzystamy z plików cookies oraz innych systemów rejestrujących ruch na naszych stronach internetowych.

Z naszym inspektorem ochrony danych osobowych można skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 607-868-961 lub e-mailowo pod adresem kontakt@manufakturakawy.com
Prawie
15% Rabat
Nie tym razem
5% Rabat
Przepraszamy
10% Rabat
Innym razem
Przykro nam
Spróbuj ponownie
12% Rabat
Przegrana
Może innym razem
X