fbpx

Gorące dni i zimna kawa

Lato. Wakacje. Urlop (również w Manufakturze Kawy). Czas relaksu, wypoczynku i dużej ilości napojów chłodzących. Wysokie temperatury w upalne dni nie rozpieszczają, a Wasze organizmy łakną orzeźwienia. Często kiedy słońce wyciska z Was ostatnie krople życia, zaschnięte usta domagają się ratunku ze strony chłodnego napoju. Kawa z reguły nie jest wtedy Waszym pierwszym wyborem. A szkoda, bo ma Wam ona bardzo wiele do zaoferowania.

COLD BREW

Jeżeli pierwszy raz spotykacie się z tym terminem, to zapamiętajcie go dobrze. Być może już niedługo będzie on Waszym ulubionym sposobem na przygotowanie wspaniałego, chłodzącego napoju.

Czym jest cold brew? To kawa przygotowana przy użyciu zimnej wody. Właściwie trudno tu wtedy mówić o parzeniu, bo po zalaniu zimną wodą porcji grubo zmielonej kawy należy pozostawić naczynie w chłodnym miejscu na kilka do kilkunastu godzin, aby móc cieszyć się wyjątkowo delikatnym i orzeźwiającym napojem. Otrzymacie w ten sposób kawę łagodniejszą i pozbawioną części goryczy w porównaniu do tej przygotowanej w sposób tradycyjny. Zwolennicy cold brew utrzymują, że będzie ona również zawierała nieco większą dawkę kofeiny.

Cold brew możecie przygotować właściwie w dowolnym naczyniu, ale specjaliści z branży kawowej oferują Wam coś wyjątkowego. Jeżeli zależy Wam na sprawnym przygotowaniu smacznego cold brew i uniknięciu uciążliwego etapu filtrowania wywaru, estetycznej formie i poręcznym kształcie idealnie pasującym do kieszeni w drzwiach lodówki, to warto rozważyć np. Hario Mizudashi, które zdecydowanie jest naszym ulubionym w Manufakturze Kawy. Słoik po ogórkach to roztropne posunięcie jedynie wtedy, kiedy podstawowym kryterium wyboru jest niski budżet.

Nasza ulubiona recepta/proporcje na smaczne cold brew, to: 75 gramów grubo zmielonej kawy na 1000 ml zimnej wody pozostawione na 10 – 12 godzin w lodówce.

ICE COFFEE

Pragnienie Wam doskwiera w upalny dzień, a Wy zapomnieliście wcześniej wstawić cold brew do lodówki? Porcja przez Was przygotowana okazała się zbyt mała? Nie martwcie się. Pamiętajcie o przygotowaniu większej porcji na jutro, a teraz na ratunek pospieszy Wam ice coffee, czyli kawa zaparzona wprost na kostki lodu, które ją natychmiast schłodzą.

Ice coffee, czyli kawa przygotowana na lodzie, to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy po prostu nie dysponują wystarczającą ilością czasu na przygotowanie cold brew, ale wspaniała propozycja dla wielbicieli kawy przygotowywanej w sposób alternatywny. Właściwie każda z tych metod może być tak zmodyfikowana, żebyście w krótkim czasie mogli się cieszyć pełnym smakiem i aromatem orzeźwiającej i zimnej kawy.

Dwie ważne zasady, o których musicie pamiętać, to:

  • po pierwsze: zmniejszenie ilości wody użytej do zaparzenia kawy – lód użyty do schłodzenia napoju to też woda. Odejmijcie jego wagę od ilości wody użytej do przygotowania wywaru.
  • po drugie: użyjcie nieco więcej kawy niż zwykle i zmielcie ją nieco drobniej. Zaparzając ice coffee używacie mniejszej ilości gorącej wody niż zazwyczaj i trzeba to jakiś sposób skompensować . Te drobne modyfikacje pozwolą Wam uzyskać napój w podobnym czasie parzenia i o tym samym smaku jak przygotowany normalnie.

Na koniec dorzucę jeszcze bardzo ważne przypomnienie. Dotyczy ono sprawy tak oczywistej, że często wiele osób o nim zapomina. Pamiętajcie żeby kostki lodu były przygotowane z wody tej samej jakości, której używacie do zaparzenia kawy. Nie zamrażajcie ich w otwartej foremce tuż obok mrożonego schabowego. W takiej sytuacji nawet najlepsza kawa przygotowana przez mistrza baristę nie będzie smaczna.

Cenicie sobie prostotę i wygodę kawy z dripa? Manufaktura Kawy – Hario V60 Ice Coffee Maker jest dla Was rozwiązaniem idealnym. Osoby urzeczone łagodnością kawy z Chemexa (Manufaktura Kawy – Chemex) napełnią serwer kostkami lodu i już mogą przygotować porcję ice coffee. Zwolennicy najbardziej uniwersalnego urządzenia do zaparzania kawy – AeroPressu (Manufaktura Kawy – AeroPress) mają najwięcej możliwości precyzyjnego dopracowania parametrów kawy żeby dostosować ice coffee do swoich oczekiwań.

KTÓRĄ KAWĘ WYBRAĆ?

Ponieważ przygotowując cold brew albo ice coffee celem jest otrzymanie jak najbardziej orzeźwiającego napoju, polecamy kawy o dominujących lekkich, rześkich, owocowych i cytrusowych nutach smakowych. Tu zdecydowanie prym wiodą kawy z krajów afrykańskich. W znacznym uproszczeniu możecie przyjąć jako zasadę, że jeżeli jakaś kawa jest przez nas polecana do zaparzania metodami przelewowymi, to doskonale sprawdzi się przygotowana na zimno.

Pamiętajcie jednak, że ice coffee i cold brew to również doskonała okazja do przygotowania wielu drinków na bazie kawy! Spróbujcie cold brew przygotowane z kawy o wyraźnym charakterze czekoladowym lub karmelowym (Manufaktura Kawy – Brazylia) i dodajcie do niego lody waniliowe. Zaparzcie na lodzie kawę z Kenii i dodajcie do niej zimny sok lub likier owocowy. Całe mnóstwo pysznych pomysłów!

Spróbujcie. Warto! Być może dzięki temu następnym razem w upalny dzień, kiedy zaschnie Wam w ustach i będziecie chcieli się czegoś napić, sięgniecie po cold brew albo ice coffee – napój idealny – pyszny, zimny i dodający energii.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

-20% wszystkie kawy w opakowaniach 1kg
Kod kuponu: 1kg20
x