fbpx

Frenchpress – wyjaśniamy jak parzyć kawę

French Press – francuska praska nad Wisłą
Niegdyś bardzo popularna, obecnie raczej niedoceniana i nieco zapomniana, przegrywa z innymi sposobami przygotowywania małej czarnej. Najczęściej jest to spowodowane tym, że mimo nieskomplikowanego sposobu parzenia, popełniamy błędy, które powodują, że kawa z French Pressa nie jest tak smakowita, jak być powinna. Dlatego dzisiaj dokładnie opiszemy, jak korzystać z francuskiej praski, aby wydobyć pełnię smaku kawy.
Wprawdzie samą ideę parzenia kawy w dzbanuszku z praską z sitkiem wymyślono we Włoszech, to jednak została ona udoskonalona i rozpowszechniona na całym świecie przez Francuza Faliero Bondaniniego. Nieskomplikowany sposób parzenia i jakże wygodne oddzielenie fusów od napoju sprawiły, że French Press stał się swojego czasu jedną z bardziej popularnych metod przygotowywania kawy.
French Press lub z francuskiego cafetière to zazwyczaj szklany zaparzacz w kształcie cylindra, wyposażony w pokrywkę ze specjalnym tłokiem zakończonym metalowym sitkiem. Zaparzacze typu French Press mają różne objętości (350 – 1000ml) i design. Dostępne są również specjalne wersje z podwójnymi ściankami, dzięki czemu kawa w środku dłużej pozostaje gorąca, ale zewnętrzne ścianki są chłodniejsze.
Ziarna
Po pierwsze, pamiętajcie, aby używać tylko świeżo palonej kawy. To warunek głębi smaku i aromatu. W naszym sklepie zawsze możecie zamówić ziarna palone zaledwie przed kilkoma dniami, co gwarantuje ich intensywny i bogaty smak.
Po drugie, ziarna muszą być zmielone dosłownie kilka minut przed zaparzeniem. Kojarzycie ten cudowny zapach kawy unoszący się zaraz po zmieleniu? No właśnie, jeśli jest on w powietrzu, to na pewno nie ma go w waszej kawie. Dlatego zawsze wsypujcie do młynka tylko tyle kawy, ile macie zamiar akurat zużyć.
Co do grubości, w przypadku tej metody ziarna powinny być dosyć grube, chyba że nie przeszkadza Wam mulista kawa. Najlepiej użyć młynka żarnowego, który równomiernie zmieli ziarna, bez tworzenia pyłu.
Sztuka zaparzania
Na początek warto sprawdzić, czy wasz French Press jest idealnie czysty.

Pozostałości po poprzednim parzeniu zdecydowanie psują walory smakowe przygotowywanej kawy.

Następnie należy przelać cylinder gorącą wodą, aby oswoić kawę z wysoką temperaturą.

Następnie wsypujemy kawę do naczynia. Wyjściowe proporcje to około 6 gramów kawy na 100ml wody, ale w zależności od waszych upodobań możecie je zmienić.

Następnie kawę należy zalać odrobiną wody o temperaturze 90-95 stopni, tak żeby przykryła ziarna.

Kawa wchłonie w siebie wodę i zacznie delikatnie buzować. Możecie ją w tym czasie powoli przemieszać drewnianą łyżką lub szpatułką, aby mieć pewność, że woda dostała się wszędzie.

Po około 30-45 sekundach zalejcie kawę resztą wody i odczekajcie około 3-4 minuty. Po tym czasie dokładnie, ale delikatnie zamieszajcie kawę i nałóżcie praskę.

Powolnym, płynnym ruchem, przezwyciężając lekki opór, naciskacie tłok, aby oddzielić napój od fusów. Jeśli nie czujecie żadnego oporu to znak, że ziarna użyte do zaparzenia kawy były za duże i odwrotnie.

Duży opór tłoka oznacza, że następnym razem trzeba użyć większych ziaren. Teraz przelejcie napój do filiżanki. Et voilà!

Przepyszna kawa z French Pressa gotowa.

Kawy idealne do French Pressa

Komentarze o "Frenchpress – wyjaśniamy jak parzyć kawę"

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

X