fbpx

Jak świat pije kawę?

Kawa to najpopularniejszy napój na świecie, każdy kraj ma swoją kawową historię. Pomimo że my Polacy również ją uwielbiamy i pijemy na co dzień, możemy być zaskoczeni, jak jest podawana i spożywana w innych krajach. Co kraj, to obyczaj, co kraj, to inna kawa.

Kultura picia kawy inspiruje do odkrywania jej nowych smaków i form. Podróżując po świecie, spotykamy się z różnymi połączeniami smakowymi, jak również z ciekawymi odsłonami tego aromatycznego napoju. W Polsce pije się ją w kubku lub w szklance w postaci „dużej czarnej”, niekiedy uzupełnionej mlekiem. A jak kultura picia kawy wygląda w innych zakątkach świata?

Kawa w słonecznej Italii

Jak kawa, to Włochy, Italia jest bezkonkurencyjnym mistrzem jej przyrządzania. Włosi traktują kawę z wielkim szacunkiem, a jej spożywanie za każdym razem jest prawdziwym rytuałem. Piją ją od rana do wieczora, najczęściej jest to popularne na całym świecie włoskie espresso. W menu kawiarni nie brakuje jednak latte macchiato i cappuccino. Wybierając cappuccino, musimy pamiętać, że Włosi piją ją tylko rano, o innych porach dnia nie wypada go pić nawet turystom.

Kawa na deser w Turcji

W Turcji kawy nie traktuje się jak energetyzującego napoju, który stawia nas rano na równe nogi. Tam to po prostu deser towarzyszący popołudniowym pogawędkom. Kawa po turecku musi być mocna, gorąca i słodka. Zawsze podawana jest z małym słodkim dodatkiem, co na pewno ucieszy największych łasuchów.

Café Cubano

Nieważne gdzie, nieważne kiedy, ale najważniejsze, z kim pije się kawę. Jest ona towarzyszem spotkań i rozmów. Kubańczycy dużo rozmawiają i przy tym piją dużo kawy, nie wyobrażają sobie popołudniowego spotkania ze znajomymi bez filiżanki czarnej kawy. Café Cubano przyrządzana jest z ziaren kawy jasno palonych o aromacie karmelu i czekolady. Odnajdziemy w niej dużą porcję słodkich nut. Kawa na Kubie smakuje jak kubańskie słońce – przyjemnie, konkretnie i mocno.

Amerykańscy kawowi rekordziści

Amerykanie każdego roku wypijają 146 filiżanek kawy i trudno jest im w tych zawodach dorównać, są po prostu bezkonkurencyjni. Nie uznają dnia bez kawy, musi się ona znaleźć w ich harmonogramie dnia. Jest ona jednak nieco inna niż ta, którą znają Polacy. Namiastkę amerykańskiej kawy otrzymamy w sieciówkach, które podbijają kawiarniany rynek na całym świecie. Jest to tak naprawdę słodki kawowy deser z dużą ilością bitej śmietany, karmelowych i czekoladowych syropów i kolorowych posypek.

„Mocna” kawa po irlandzku

To w Irlandii spotykają się dwa mocne smaki, dwa intensywne aromaty kawy i whiskey. Z takiego połączenia powstaje coraz bardziej popularne Irish Coffee. Swoje korzenie irlandzka kawa z alkoholem ma w latach 40. Rozgrzewali się nią amerykańscy turyści, jednak jej wyjątkowość pozwoliła przetrwać jej do dzisiaj. Oprócz kawy i irlandzkiej whiskey napój zawiera dużą ilość cukru i ozdobiony jest bitą śmietaną.

Polacy są coraz bardziej otwarci na inne kultury, co można zaobserwować w ich kawowych upodobaniach. Niektórzy są wierni klasyce i wybierają włoskie espresso, są jednak tacy, którzy kawę podobnie jak Amerykanie traktują jak słodki deser. Dobrej jakości kawa zawsze się obroni, niezależnie od tego, czy uzupełniamy ją o słodkie syropy, mleko i alkohol, czy też pijemy ją po prostu taką, jaką jest.

 

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

×
ODBIERZ RABAT NA NASZE KAWY
Zakręć kołem i odbierz kupon rabatowy na nasze kawy.
Wystarczy że wypełnisz poniższy formularz i możesz odebrać swój rabat na naszym Kole Fortuny:
Zasady
-kupon działa tylko na kawy w opakowaniach 250g, 500g i 1kg
- Oszukiwanie jest niedozwolone ;)
- Rabat nie łączy się z innymi promocjami i rabatami
- Rabat jest aktywny tylko przez 2 dni


Administratorem danych osobowych jest SAMUM Piotr Grzywacz z siedzibą w Nowej Iwicznej, ul. Zimowa 5/1, 05-500 Nowa Iwiczna, NIP: 732-192-53-95.

Podane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych produktów i usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) (wysyłka broszur drukowanych, wysyłka e-maili, kontakt telefoniczny) oraz w celach określonych w poszczególnych zgodach, które Państwo wyrazili.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, nie jest wymogiem ustawowym lub umownym oraz nie stanowi warunku zawarcia umowy. Można wyrazić zarówno wszystkie zgody lub niektóre z nich, jak i nie wyrazić żadnej.

W każdej chwili mogą Państwo cofnąć każdą zgodę udzieloną SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) w związku z przetwarzaniem danych osobowych bez ponoszenia negatywnych konsekwencji. Wystarczy wysłać e-mail, zadzwonić lub przesłać wiadomość pocztą tradycyjną na wskazane powyżej dane kontaktowe. Wolę cofnięcia zgody można wyrazić w dowolny sposób, jedynym warunkiem jest, aby dotarła ona do naszej wiadomości. Cofnięcie zgody nie wpływa na legalność przetwarzania Państwa danych przed tym czynem, tzn. do momentu cofnięcia zgody przetwarzanie Państwa danych przez SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) jest legalne. Odnośnie do przetwarzania Państwa danych w celu marketingu własnych produktów lub usług SAMUM Piotr Grzywacz (Manufaktura Kawy) mogą Państwo wnieść sprzeciw.

Państwa dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu przetwarzaniu (np. profilowaniu), które wywołuje wobec Państwa skutki prawne lub w podobny sposób istotnie na Państwa wpływa, niemniej jednak korzystamy z plików cookies oraz innych systemów rejestrujących ruch na naszych stronach internetowych.

Z naszym inspektorem ochrony danych osobowych można skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 607-868-961 lub e-mailowo pod adresem kontakt@manufakturakawy.com
Prawie
15% Rabat
Nie tym razem
5% Rabat
Przepraszamy
10% Rabat
Innym razem
Przykro nam
Spróbuj ponownie
12% Rabat
Przegrana
Może innym razem